Gündem

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den Enflasyon Açıklaması

Bakan Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün yapılan açıklamalara konu olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve yurt içi üretici fiyat endeksini (Yİ-ÜFE) değerlendirdi.

Bakan Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün yapılan açıklama doğrultusunda tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) değerlendirmesinde bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kasım ayında yaşanan artışının hız keserek yüzde 84,39’a, yurt içi üretici fiyat endeksinin ise yıllık bazda yüzde 175,69’dan yüzde 136,02’ye düştüğünü anımsatarak, “Daha önce de çeşitli mecralarda ifade ettiğimiz üzere, beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz” dedi.

Bakan Nebati, bahsi geçen gelişmelerde uluslararası emtia fiyatlarının seyri ile global şartlardaki olumlu ilerlemenin rol oynamasının yanı sıra Kur Korumalı Mevduat ve alınan önlemlerin Türk lirasında gösterdiği istikrarlı duruşun etkisinin olduğundan bahsetti.

Enflasyondaki düşüş eğiliminin çok daha fazla hissedileceğinden söz eden Nebati, “Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek olan baz etkisiyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi, daha keskin hissetmeye başlayacağız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde uyguladığımız politikalarla, enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, vatandaşlarımızın alım güçlerini de korumaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu