Gündem

Hayaldi Gerçek Oldu! 112 Acil Sağlık’ta Görev Yapmak İsteyen Engelli Gencin Hayali Gerçekleşti

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yaşayan, bilişsel gelişim geriliğine sahip 17 yaşındaki Efe Cuma Kamalı’nın 112 Acil Sağlık’ta görev yapma hayali bir günlüğüne de olsa gerçek oldu.

Efe’nin 112 Acil Sağlık ekiplerinin üniformasını giyerek ambulansa binmek istediğini annesiyle paylaştı. Anne Fatma Balcılar, engelli genci ziyarete gelen Gaziantep İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki’ye oğlunun hayalinden bahsetti.

Efe Cuma’yı hayaline kavuşturmak isteyen İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığını ile iletişime geçerek gerekli izinleri aldı ve engelli gence 112 Acil Sağlık personelinin üniformasını diktirdi.

Annesinin elinden tutarak 5 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’na getirilen Efe, hastanenin sağlık personeli tarafından karşılandı.

112 Acil Sağlık personeli kıyafetini giyen, sağlık çalışanlarıyla uzun sohbetler eden ve kendisine özel yapılan anonsa karşılık veren Efe, vakaya gitmek için büyük bir heyecanla ambulansa koştu.

Ambulansın içindeki ekipmanlarla ilgili bilgilendirilen Efe, bir gün boyunca hayalindeki işi gerçekleştiriyor olmanın sevinci içerisindeydi.

İl Sağlık Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki, Efe’nin hayalini gerçekleştirebildikleri için çok mutlu olduklarını ifade etti.

Efe’nin özel bir çocuk olduğundan bahseden Tiryaki, “Efe’ye kıyafetlerimizi hediye ettik. Ambulansa bindirdik, gezdirdik ve tanıttık. Bir istasyona götürdük ve orada zaman geçirmesini sağladık. Güzel bir gün geçirdik. Kendisi de biz de çok mutlu olduk. Genelde bu özel çocuklar asker, polis gibi üniformaları severler ama Efe bize sadece 112 kıyafetine çok ilgi duyduğunu ifade etti. Efe için unutulmaz bir gün oldu. Umarım bir gün okuyup bu sevdiği mesleği yapar duruma gelir.” şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanlarını çok sevdiğini söyleyen Efe mutluluğunu şöyle anlattı:

“112’deki abiler ve ablalarla gezdik, vakaya gittik. Onları çok seviyorum, gönlümüzün kahramanları onlar. Sağlıkçılarımız hastalarımıza müdahale ediyor. Onlarla çay içtim, temizlik yaptım, anons yaptım, ambulansa bindim, sireni açtık, mutluluk hissettim. Çok seviyorum. Yolda 112 ambulans görüyordum ‘keşke ben de binsem’ diyorum. Bugün bindim hayalim gerçek oldu. Bugün ben kahraman oldum.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu