featured

Gizemli Hepatit Virüsü Nedir?

Türkiye’de henüz görülmese de küresel salgın korkusunu tetikleyen gizemli hepatit virüsünün 2023 yılında dünyada yayılmaya devam edip etmeyeceği büyük bir soru işareti olarak varlığını koruyor.

Uzmanlar ise ebeveynleri gizemli hepatit virüsü belirtilerini öğrenme konusunda uyarıyor. Çünkü virüsün belirtilerini bilmek daha hızlı ve kolay şekilde teşhis edilmesini ve hastaya müdahale edilmesini sağlıyor.

Bu haberimizde gizemli hepatit virüsü belirtileri başta olmak üzere bu virüse dair merak ettiğiniz bütün ayrıntıları okuyabilirsiniz.

İçindekiler

Gizemli Hepatit Virüsü Nedir?

2022 yılının ortalarından itibaren dünyanın farklı ülkelerinde özellikle çocukları etkisi altına alan gizemli hepatit virüsü tespit ediliyor. Neyden kaynaklandığı bilinmeyen bu virüsün şu ana kadar farklı ülkelerdeki yaklaşık 200 çocukta görülmesi anne ve babaları endişeye sevk ediyor.

Söz konusu virüsün adenovirüs kaynaklı olduğuna dair şüpheler olsa da bilim insanları gizemli hepatit virüsünün kaynağının henüz kesinleşmediğini ve düşünülenin aksine bu virüsün adenovirüse neden olabileceğini vurguluyor. Bu nedenle virüs, şu anda bütün dünyada “gizemli hepatit virüsü” olarak anılıyor.

Şu ana kadar sadece 1 ile 16 yaş arasındaki çocuklarda gözlemlenen gizemli hepatit virüsüne dair yapılan inceleme ve tespitler, vakalarının yüzde onunun şiddetli seyrettiğini ortaya koyuyor. Doktorlar bütün ebeveynleri bu virüsün belirtilerini ve virüsten korunma yollarını öğrenme konusunda uyarıyor.

gizemli hepatit virüsü nedir?

Gizemli Hepatit Virüsü Bulaşıcı mı?

Kaynağı belirli hepatit virüslerinin bulaşıcı olması “Acaba gizemli hepatit virüsü de bulaşıcı mı?” sorusunu akıllara getiriyor. Gizemli hepatit virüsünün bulaşıcı bir virüs türü olduğu bilinse de bulaşma hızı hakkında ortaya çıkartılmış bir veri bulunmuyor.

Uzmanlar ise bulaşı hızından çok alınması gereken tedbirlere dikkat çekiyor ve çocuklarda hijyeni sağlamanın bu tür virüsleri yok etmenin en kesin yolu olduğu konusunda uyarıyor.

Gizemli Hepatit Virüsü Ne Kadar Tehlikeli? 2023

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklama bu virüsün ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermesi açısından önemli kabul ediliyor. DSÖ’ye göre bu virüs, çok nadir görülen akut hepatit rahatsızlığını tetikliyor yani bu durum, karaciğerin iflası anlamına geliyor.

Şimdiye kadar tespit edilen vakalarda bu ihtimale çok sık rastlanmamış olsa da virüsün bütün dünyaya yayılma ve şiddetlenme riski hala bulunuyor.

Bu nedenle tıp dünyasının ve ebeveynlerin 2023 yılında da diken üstünde olması bekleniyor. Çünkü yıl içinde vakaların artması, virüsün etki gücünün yayılmaya başladığına işaret edebilir.

DSÖ Risk Değerlendirmesi Ne Söylüyor?

Dünya Sağlık Örgütünün internet sitesinde paylaşılan risk değerlendirmesi raporuna göre nedeni bilinmeyen hepatit virüs vakalarındaki hızlı artışın yakından takip edilmesi gerekiyor ve DSÖ, çok sayıda vakanın görüldüğü İngiltere’deki yetkililerle birlikte virüsü yakından izliyor.

Şu anda gizemli hepatit virüsünden salgın olarak bahsetmek mümkün olmasa da DSÖ’nün açıklamalarına göre hem virüsten etkilenen ülkelerde hem de diğer ülkelerde bu konuda daha fazla çalışma yürütülmesi gerekiyor.

Ayrıca mevcut açıklamada üye devletlerin bu konunun üzerine daha fazla gitmesinin şiddetli önerildiği ifadesi yer alıyor. Yani DSÖ mevcut durumu “muhtemel salgın” olarak değerlendiriyor ve bu konuda çok daha dikkatli olunması gerektiğini üye devletlerin personel sağlık kurumlarına bildiriyor.

gizemli hepatit virüsü nedir?

Gizemli Hepatit Virüsü Belirtileri

Aşağıda listelenen belirtiler gizemli hepatit virüsünün en kuvvetli belirtileri arasında sayılıyor.

 • Ateşsiz kusma ve karın ağrısı
 • İshal
 • Adenovirüse bağlı kırmızı göz hastalığı, orta kulak iltihabı ya da menenjit

Özellikle adenovirüs, seksenden fazla virüsten oluştuğu ve bütün sistemi etkisi altına alabildiği için çocukları çok olumsuz etkileyebiliyor.

Diğer yandan uzmanlar neredeyse bütün vakaların mide bulantısı ve ishal belirtileriyle başladığının altını çiziyor. Bir sonraki aşamada ise çocukta cildin ve gözlerin sararması gibi sarılık belirtileri ortaya çıkıyor.

Uzmanlar şu belirtilerin gizemli hepatit virüsü hastalarında ortak olduğunu ifade ediyor:

 • Koyu renkli idrar
 • Gri renkli dışkı
 • Ciltte kaşınma
 • Kas ağrısı
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Mide ağrısı

Ufak Yaşta Çocuğu Olanlar Neye Dikkat Etmeli?

Daha ufak yaşlarda çocuğu olanlara uzmanlar şu iki konuya özellikle dikkat etmelerini tavsiye ediyor:

 • Çocukların dışkı ve idrar rengindeki değişim
 • Gözlerde ve ciltte ortaya çıkan sarılık

Bu belirtiler mevcutsa hemen hepatit testinin ve ardından karaciğer fonksiyonlarına dair detaylı testlerin yapılması öneriliyor. Bu testler kaynağı belirli ya da belirsiz olsun her türlü hepatit sonucunu ortaya koyuyor. Yani çocuk gizemli ya da kaynağı belirli bir hepatit virüsüne yakalandıysa bu durum kolayca tespit edilebiliyor.

Gizemli Hepatit Virüsünden Nasıl Korunulur?

Doktorların gizemli hepatit virüsüyle mücadelede ortak görüşü, hijyen konusunda toplanıyor. Yani hijyen kurallarına dikkat etmenin alınabilecek en etkili tedbir olduğu düşünülüyor.

Çocuklarda özellikle el hijyeninin yani ellerin su ve sabun ile sık sık yıkanmasının önemine vurgu yapılıyor.

Diğer yandan, hasta kişinin temas ettiği yüzeylerin temizliğinin sağlanması ve hastanın solunum yolu konusunda çok daha tedbirli davranması gerektiği ifade ediliyor. Örneğin hapşırma ve öksürme durumunda mendil kullanımının ve odaları sık sık havalandırmanın bu noktada önemli tedbirler olabileceği söyleniyor.

Bunlara ek olarak ishal olan ufak çocukların alt değişikliği sonrası su ve sabunla ellerinin yıkanmasının gizemli hepatit virüsünden korunmanın etkili bir yolu olabileceği dillendiriliyor.

Gizemli Hepatit Virüsü Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir