Sakarya'da 34 Sanığın Yargılandığı FETÖ Davasında Karar Çıktı: Eczacı ve Veterinere Hapis Cezası

Sakarya’da 34 Sanığın Yargılandığı FETÖ Davasında Karar Çıktı: Eczacı ve Veterinere Hapis Cezası

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, FETÖ üyesi oldukları ve terör örgütüne yardım ettikleri iddia edilen 34 sanığın hakkında karar çıktı. Yargılanan sanıklar arasında eczacı ve veteriner de bulunuyor.

Kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 34 sanığın yargılandığı davada, mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan sanıklardan 5’ine, 6 yıl 3 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezaları verdi.

Gelen belgelerin zapta geçirilmesinin ardından Cumhuriyet savcısı, sanıklardan 6’sının “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7 yıl 6 aydan 15’er yıla kadar hapis, birinin “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan hapisle cezalandırılması, 26’sının beraatı, birinin dosyasının ayrılması ve tutuklu sanık B.K’nin de bu halinin devam etmesi yönündeki mütalaasını tekrar etti.

Söz hakkı verilen tutuklu sanık B.K. ile tutuksuz sanıklar, önceki beyanlarını tekrar ederek, beraat talebinde bulundu.

Sanık avukatları da bir kısım sanıklar yönünden mahkumiyete yönelik mütalaaya katılmadıklarını belirterek, müvekkillerinin beraatını istedi.

Sanıklara son sözleri soruldu, beraatlarını talep ettiler.

Mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan sanık B.K. ve İ.K’nin 6 yıl 3’er ay, sanık M.A’nın 7 yıl 6 ay, H.İ.G. ile B.A’nın 8 yıl 9’ar ay hapisle cezalandırılmasına, firari 1 sanığın dosyasının da ayrılmasına karar verdi. Heyet, diğer sanıkların ise beraatına karar verdi.

Sanık B.K’nın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, M.A. H.İ.G. ve B.A. hakkında tutuklamaya yönelik “yakalama kararı” çıkarılmasına hükmetti.

“İddianame”

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, aralarında eczacı, veteriner, öğretmen, esnaf ve çiftçinin de bulunduğu, Ferizli ilçesinde faaliyet gösteren Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi biri firari, biri tutuklu 34 sanık hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7 yıl 6 aydan 15’er yıla kadar hapis isteniyordu. (Kaynak: AA)

Sakarya’da 34 Sanığın Yargılandığı FETÖ Davasında Karar Çıktı: Eczacı ve Veterinere Hapis Cezası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir