Endonezya'da Çocuk Ölümleri Artış Göstermeye Devam Ediyor!

Endonezya’da Çocuk Ölümleri Artış Göstermeye Devam Ediyor!

Endonezya’da ülke genelinde şuruplarda bulunan içerikler neticesinde akut böbrenk yetmezliği sebebiyle ölüm sayıları görülmüştü, geçen hafta paylaşımını yaptığımız Endonezya’da Çocukların Ölümü Sonrası Tüm Şuruplar Yasaklandı! haberimizde 99 çocuk hayatını kaybetmişti.

27 Ekim tarihinde Endonezya Sağlık Bakanlığınca belirtilen raporlara göre hayatını kaybedenlerin sayısı 157‘ye yükseldiği söyleniyor. Ayrıca Endonezya Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Mohammad Syahril, toplam vaka sayısının 269’a yükseldiğini 73 hastanın tedavisinin devam ettiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti, “En çok vaka 57 ile Jakarta’da bulunuyor. Jakarta’yı 38 vala ile Batı Java, 30 vaka ile Aceh ve daha sora Doğu Java, Batı Sumatra, Bali ve Banten takip ediyor.

endonezya'da çocuk ölümleri artış göstermeye devam ediyor!

“Hayatını kaybeden 11 çocuktan 7’sinde etilen glikol, dietilen glikol ve etilen glikol butil eter maddelerine rastlandı.”

Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin, “Hayatını kaybeden 11 çocuktan 7’sinde etilen glikol, dietilen glikol ve etilen glikol butil eter maddelerine rastlandı. Akut böbrek yetmezliğinin bu maddelerden kaynaklandığı doğrulandı.” diyerek belirtmişti. Endonezya Gıda ve İlaç Düzenleme Kurumu (BPOM) ise üç yerli malı ilaç firmasıca üretimi yapılan ve üst miktarda etilen glikol içeren beş şurubun adlarını açıklarken, ilaçların hemen piyasadan alınması ve imha edilmesini söylemişti.

“Tüm şuruplar yasaklanmıştı.”

Endonezya sağlık yetkilileri 20 Ekim’de, Ocak ayından bu yana akut böbrek yetmezliğinden kaynaklı çocuk ölümlerinin sayısında görülen artışın nedenini araştırdıklarını belirterek tüm şurup ile sıvı ilaçların satışının ve reçete edilmesinin geçici olarak yasaklandığını duyurmuştu.

Endonezya’da Çocuk Ölümleri Artış Göstermeye Devam Ediyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir