Emekli Hemşire İnternet Dolandırıcılarına 12 Bin 500 Dolarını Kaptırdı

Isparta’da yaşayan  50 yaşındaki emekli hemşire Zeynep Naile Dilmaç, internette gördüğü kolay kazanç vadeden reklama tıkladıktan sonra hayatı adeta bir kâbusa dönüştü. Dolandırıcılarla telefonla irtibat sonrası 12 bin 500 dolarlık kredi çeken Dilmaç, “Paramın geri geleceğini düşünmüyorum. Lütfen bu dolandırıcılara inanmayın, kanmayın. İnternette gördüğünüz her şeye kapılmayın.” diyerek insanları uyardı.

2 çocuk annesi Zeynep Naile Dilmaç 31 yıl boyunca Isparta’da hemşirelik yaparak geçimini sağlayıyordu ve bu yıl emekli oldu. Geçen yıl internet üzerinde gezinirken, küçük paralarla büyük kazançlar vadeden bir reklamla karşılaştı. Dilmaç, yaşadıklarını şu şekilde ifade etti: “Kurumsal bir firmanın reklamı gibi görünüyordu. Nedir diye merak ettim tıkladım ve o gün 250 dolar gibi bir meblağ ile yatırım yaptım. 3 gün sonra telefonuma indirdiğim uygulamadan 40 dolar kazandığımı gördüm. 3 günde iyi kazançtı. Paramı çektim ve bir daha ilgilenmedim.”

Dolandırıcılar Yurt Dışı Numara İle Arıyorlar

“Emekli ikramiyemi aldıktan sonra eşimin arabasını değiştirmek ve jest yapmak istemiştim ama para yetmeyince yapamamıştım. Geçen yıl 250 dolardan 3 günde 40 dolar kazanınca bu reklamlar ilgimi çekmeye başlamıştı. İncelemek için girdiğimde önüme bir form çıktı ve onu doldurdum. Her şey böyle başladı. Ben bu sayfayı ziyaret ettikten sonra telefonla arandım. Arayan numara yurt dışındandı. Bana öncelikle daha önce böyle bir yatırım işine girip girmediğimi sordular. Geçen yıl girdiğimi ve bir yatırım şirketiyle çalıştığımı söyleyince bir hareketlenme oldu onlarda. Bana daha büyük meblağlarla yatırım yapmam halinde daha çok kazanacağımdan söz etmeye başladılar. 25 bin dolar gibi rakamlardan söz ettiler. Ben o kadar param olmadığını söyledim.”

Bankalar Kredi Vermek İçin Yanıp Tutuşuyordu

Telefondaki kişilerin kendisinin konuşmasına izin vermediğini dile getiren Zeynep Naile Dilmaç, bankalardan 12 bin 500 dolar kredi çektiğini bildirerek, “Bu parayı da sanal para uygulamasına yatırım olarak aktardılar. Cep telefonumdaki uygulamadan paramın son durumunu görebiliyordum. Kurban Bayramı öncesi baktığımda hesabımda 45 bin dolar görünüyordu. Yatırım danışmanım olduğu söylenen bir kadınla muhatap oluyordum” şeklinde konuştu.

45 Bin Dolar Yok Olmuştu

Bayram öncesinde hesabındaki 45 bin doların 15 bin dolarını çekmek isteyen Dilmaç, şunları söyledi:

“Parayı çekmek için işlem yaptığımda sistem reddetti. Bunun üzerine o kadını aradım ve nedenini sordum. Bana, ‘Promosyon kodunu girmeniz lazım’ dedi. Ben ‘Öyle bir kod yok’ dediysem de itiraz ettiler ve mutlaka ilk başta verildiği, unutmuş olabileceğimi iddia ederek böyle durumlarda kod satın almam gerektiği; bunun için 4 bin 500 dolar ödeme yapmak zorunda olduğum söylendi. Baştan beri dolandırıldığımdan şüphe ediyordum ama artık iyice emin olmuştum. Zaten bu girişimimden sonra hesabımdaki 45 bin doların yerinde de yeller esiyordu.”

Hem Dolandırıp Hem Tehdit Ettiler

Kendini zengin olmuş zannederken 4-5 bankaya birden borçlandığını, emekli maaşının çektiği kredilerin taksitlerini ödemeye yetmediğinine dikkat çeken Dilmaç, savcılığa şikayette bulunduğunu açıkladı.Dilmaç, “Benimle iletişim sağladıkları sosyal medya üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneğimi attılar. Telefonumun tüm uygulamalarına erişim sağladıklarını, telefonda bulunan resimlerimi internette yayımlayacaklarını belirterek, tehdit ettiler. Benim sakıncalı bir fotoğrafım olmadığı için bu blöfü yemedim ve “Elinizden geleni yapın korkmuyorum” dedim.” dedi.

Paranı Kurtaralım Diyerek Tekrar Dolandırma Girişiminde Bulundular

Parasını kaptırmaktan ziyade aldatılmayı sindiremediğini ifade eden Dilmaç, “Bu olaydan sonra benim gibi olanlar var mı diye araştırırken çok sayıda mağdur olduğunu fark ettim. Grup kurduk oradan sohbet ediyor ve bilgi paylaşıyorduk. Sonra biri bana kendi parasını kurtardığını söyledi ve yine yurt dışı numarası verdi. Bunlar güya sizin giden paranızın yüzde 10’unu kendileri alarak paranızı kurtarıyormuş. Tabi aynı şebeke mi bilmiyorum ama güya 45 bin dolarımı kurtarabilmem için bunlara 4 bin 500 dolar ödemem gerekiyordu. Artık bunun da bir oyun olduğunu anlamamak gerçekten aptallık olurdu ve inanmadım. Paramın geri geleceğini düşünmüyorum. Öyle bir umudum da yok. Lakin başkaları dolandırılmasın, kandırılmasın istiyorum. Lütfen bu dolandırıcılara inanmayın, kanmayın. İnternette gördüğünüz her şeye kapılmayın. ‘Ben dolandırılmam’ demeyin, insanı öyle ikna ediyorlar ki şaşarsınız.” şeklinde ifade etti. (Kaynak: DHA)

Exit mobile version