Gündem

Emekli Hemşire Bir Tıkla 12 Bin 500 Dolar Kaptırdı

Isparta’da emekli hemşire Zeynep Naile Dilmaç (50), umut vaat eden bir internet reklamına tıkladıktan sonra hayatı kâbusa döndü. Dolandırıcıların telefonla ulaşması sonucu 12 bin 500 dolarlık kredi çeken Dilmaç, “Paramın geri geleceğini düşünmüyorum. Lütfen bu dolandırıcılara inanmayın, kanmayın. İnternette gördüğünüz her şeye kapılmayın.” uyarısında bulundu.

Yaklaşık 31 yıl boyunca Isparta’da hemşirelik yaparak çalışan ve bu yıl emekli olan 2 çocuk annesi Zeynep Naile Dilmaç, geçen yıl evinde internet üzerinde gezinirken, küçük yatırımlarla büyük kazançlar vaat eden bir reklamla karşılaştı. Dilmaç, yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Kurumsal bir firmanın reklamı gibi görünüyordu. Nedir diye merak ettim tıkladım ve o gün 250 dolar gibi bir meblağ ile yatırım yaptım. 3 gün sonra telefonuma indirdiğim uygulamadan 40 dolar kazandığımı gördüm. 3 günde iyi kazançtı. Paramı çektim ve bir daha ilgilenmedim.”

İçindekiler

Yurt Dışı Numara İle Aradılar

Dilmaç, ifadesinde, “Emekli ikramiyemi aldıktan sonra eşimin arabasını değiştirmek ve jest yapmak istemiştim ama para yetmeyince yapamamıştım. Geçen yıl 250 dolardan 3 günde 40 dolar kazanınca bu reklamlar ilgimi çekmeye başlamıştı. İncelemek için girdiğimde önüme bir form çıktı ve onu doldurdum. Her şey böyle başladı. Ben bu sayfayı ziyaret ettikten sonra telefonla arandım. Arayan numara yurt dışındandı. Bana öncelikle daha önce böyle bir yatırım işine girip girmediğimi sordular. Geçen yıl girdiğimi ve bir yatırım şirketiyle çalıştığımı söyleyince bir hareketlenme oldu onlarda. Bana daha büyük meblağlarla yatırım yapmam halinde daha çok kazanacağımdan söz etmeye başladılar. 25 bin dolar gibi rakamlardan söz ettiler. Ben o kadar param olmadığını söyledim.” dedi.

“Bankalar Kredi Vermek İçin Can Atıyordu”

Telefondaki kişilerin konuşmasına izin vermediğini ifade eden Zeynep Naile Dilmaç, bankalardan 12 bin 500 dolar kredi çektiğini bildirerek, “Bu parayı da sanal para uygulamasına yatırım olarak aktardılar. Cep telefonumdaki uygulamadan paramın son durumunu görebiliyordum. Kurban Bayramı öncesi baktığımda hesabımda 45 bin dolar görünüyordu. Yatırım danışmanım olduğu söylenen bir kadınla muhatap oluyordum” açıklamasını yaptı.

45 Bin Doların Yerinde Yeller Esiyordu

Bayram öncesinde ihtiyaçlarını gidermek ve ailesine sürprizler yapmak için hesabında biriken 45 bin doların 15 bin dolarını çekmek isteyen Dilmaç, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Parayı çekmek için işlem yaptığımda sistem reddetti. Bunun üzerine o kadını aradım ve nedenini sordum. Bana, ‘Promosyon kodunu girmeniz lazım’ dedi. Ben ‘Öyle bir kod yok’ dediysem de itiraz ettiler ve mutlaka ilk başta verildiği, unutmuş olabileceğimi iddia ederek böyle durumlarda kod satın almam gerektiği; bunun için 4 bin 500 dolar ödeme yapmak zorunda olduğum söylendi. Baştan beri dolandırıldığımdan şüphe ediyordum ama artık iyice emin olmuştum. Zaten bu girişimimden sonra hesabımdaki 45 bin doların yerinde de yeller esiyordu.”

Dolandırıcılar Tehdit Ettiler

Zengin olduğunu zannederken 4-5 bankaya birden borçlandığını, emekli maaşının çektiği kredilerin taksitlerini ödemeye yetmediğini söyleyen Dilmaç, savcılığa şikayette bulunduğunu açıkladı.Dilmaç, “Benimle iletişim sağladıkları sosyal medya üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneğimi attılar. Telefonumun tüm uygulamalarına erişim sağladıklarını, telefonda bulunan resimlerimi internette yayımlayacaklarını belirterek, tehdit ettiler. Benim sakıncalı bir fotoğrafım olmadığı için bu blöfü yemedim ve “Elinizden geleni yapın korkmuyorum” dedim.” diye ifade etti.

Paramı Kurtarma Vaadiyle Tekrar Dolandırmaya Çalıştılar

Parasını kaptırmaktan öte aldatılmayı sindiremediğini söyleyen Dilmaç, “Bu olaydan sonra benim gibi olanlar var mı diye araştırırken çok sayıda mağdur olduğunu fark ettim. Grup kurduk oradan sohbet ediyor ve bilgi paylaşıyorduk. Sonra biri bana kendi parasını kurtardığını söyledi ve yine yurt dışı numarası verdi. Bunlar güya sizin giden paranızın yüzde 10’unu kendileri alarak paranızı kurtarıyormuş. Tabi aynı şebeke mi bilmiyorum ama güya 45 bin dolarımı kurtarabilmem için bunlara 4 bin 500 dolar ödemem gerekiyordu. Artık bunun da bir oyun olduğunu anlamamak gerçekten aptallık olurdu ve inanmadım. Paramın geri geleceğini düşünmüyorum. Öyle bir umudum da yok. Lakin başkaları dolandırılmasın, kandırılmasın istiyorum. Lütfen bu dolandırıcılara inanmayın, kanmayın. İnternette gördüğünüz her şeye kapılmayın. ‘Ben dolandırılmam’ demeyin, insanı öyle ikna ediyorlar ki şaşarsınız.” şeklinde sözlerini noktaladı. (Kaynak: DHA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu