Gündem

Elektronik Vaka Sistemi Ambulans Ekiplerinin İşini Kolaylaştırıyor

Ambulans ekiplerinin işlerini kolaylaştırmak adına ortaya çıkan Elektronik Vaka Sistemi sayesinde ekipler olay yerine hızlıca ulaşıyor.

Başhekim Yardımcısı Murat İlgar, İstanbul İl Ambulans Servisi Avrupa Komuta Kontrol Merkezi’nde gazetecilere Elektronik Vaka Sistemini tanıtarak İstanbul’da hemen hemen 10 günü aşkın süredir EVS’yi kullandıklarını bildirdi. Adı geçen sistemin avantajlarından bahseden İlgar, acil sağlık hizmetlerini kullanacak hastaların sağlık durumu ve adres bilgilerinin tabletlere aktarıldığını belirtti. Ambulans ekiplerine dağıtılmış olan tabletlere ulaşan bilgiler eşliğinde çıkış yaptıklarını belirten İlgar bu sebepten ötürü vakalara hızlıca ulaşabildiklerine dikkat çekti.

Başhekim Yardımcısı Barış Muammer Uğuzcan ise Elektronik Vaka Sistemi’nin 48 şehirde kullanılarak vakaya yetişme sürelerinde gözle görülür bir azalma olduğunun altını çizerek “Daha önce ambulans ekiplerimize vaka telefon aracılığıyla iletilmekteyken artık tablet üzerinden iletilmekte. Görsel ve işitsel uyarıyla vaka geldiğinde tablet ekibi bilgilendiriyor. Bu tablet ekranında vakaya dair bilgiler, detaylı adres bilgisi ve güncel trafik bilgisine göre çizilmiş rota bulunuyor.” sözlerini kullandı.

Elektronik Vaka Sistemi kullanılmasından beri sağlık ekiplerinin çıkışı ve vakalara ulaşma sürelerinde azalma meydana geldiğini açıklayan Uğuzcan, söz konusu teknolojinin faydalarını büyük oranda gördüklerini kaydetti. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu