Gündem

Edirne’de Diş Hekimleri Toplantıda Buluştu

Edirne’de diş hekimleri toplantıda bir araya geldi. Toplantıda yapılan konuşmada bireylerin diş hekimlerine gitme oranlarından bahsedildi.

Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Tarık İşmen, Edirne Diş Hekimleri Odası tarafından bir otelde gerçekleştirilen toplantının açılışında yapmış olduğu konuşmada, ülkemizde diş hekimine gitme oranının ekonomik durum, gündelik kaygılar, küçük yaşta edinilemeyen alışkanlıklar ve rol modellerin diş hekimiyle olan ilişkileri sebebiyle düşük seviyede olduğunu belirtti.

Ağız diş sağlığı sorunlarının önemli olduğunun vatandaşlara aktarılması gerektiğini ifade eden İşmen, “Ağız ve diş sağlığı hastalıkları ihmalleri Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) de artık kabul ettiği gibi önlenebilir 6 hastalıktan bir tanesi olarak tanımlanıyor ve bağlantılı hastalıkları, ağız diş sağlığını muayene ederek ya da teşhis ederek nasıl çözebileceğimizi de DSÖ gösteriyor.” sözlerini kullandı.

DSÖ’nün son zamanlarda ağız kanserlerindeki artış sebebiyle bu konuyu tekrar masaya yatırdığını ifade eden İşmen, “Bunu kullanılan materyallerden, maddelerden, yiyeceklerden, hayat şartlarından bağımsız değerlendirmemiz mümkün değil. Dünyanın ve bizim ekonomik koşullarımız ve kötü şartlarımız devam ettiği sürece de bizim hastalıkları teşhis ve tedavide önemli bir rolümüzün olduğu ortaya çıkacak.” söyleminde bulundu.

Konuşmadan sonra İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden Prof. Dr. Kıvanç Bektaş Kayhan “Ağız içi yumuşak doku muayenesi”, Doç. Dr. Ayça Yılmaz da “Endodontide nikel titanyum sistemlerin kullanımında klinik ipuçları” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Toplantıya Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasret Kolcular, yönetim kurulu üyeleri ve diş doktorları katılım gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu