Gündem

Eczacı Eşinin Tavsiyesiyle 29 Dekar Araziye Yaban Mersini Ekti

Bartın’da İbrahim Aldıraklı isimli bir girişimci, eczacı eşinin önerisi üzerine hazineden kiraladığı 29 dönüm arazide, sağlık ve gıda sektöründe istenilen yaban mersini yetiştirmeye başladı.

Şehir merkezinde 15 yıldır peyzaj uygulamaları için fidan yetiştiriciliği ve satışı yapan 38 yaşındaki Aldıraklı, yaklaşık 1 yıl önce tıbbi ve aromatik bitki yetiştirmeye karar verdi.

Bu konuda türlü araştırmalar yapan Aldıraklı, eczacı eşinin önerisiyle gıda ve sağlık sektöründe aranan bitkilerden olan bu meyveyi yetiştirmeye başlamak istedi.

Bir zamanlar üzümsü meyve türünün üretimi ile ilgili ülkenin farklı şehirlerindeki tesisleri ziyaret eden Aldıraklı, aldığı olumlu tepkiler üzerine ihracat değeri yüksek ve ilgi gören ürün olması dolayısıyla yaban mersini yetiştirmek için kolları sıvadı.

Çiftlik köyünde hazineden kiraladığı 29 dekar araziye saksılarda 9 bin yaban mersini fidanı yerleştiren Aldıraklı, ihracat odaklı üretim yapmayı hedefliyor.

“Yılda Ortalama 20-25 Ton Verim Elde Etmeyi Planlıyoruz”

İbrahim Aldıraklı, gıda ve sağlık sektöründe ilgi görmesi sebebiyle, eczacı eşinin de tavsiyesi üzerine yaban mersini yetiştirmeye karar verdiğini söyledi.

Bir sene süren araştırmaları sonunda yatırımını gerçekleştirdiğini anlatan Aldıraklı, “Önümüzdeki ilk yıl 9 ton, bitkinin tam verime geldiği dördüncü yılda ise 20-25 ton verim elde etmeyi planlıyoruz.” dedi.

“İyi Tarım Uygulamaları Gözetilerek İlerliyoruz”

Aldıraklı, suni gübre kullanmadan sağlam tarım uygulamaları gözetilerek çalışmalarını sürdürmek istediğini vurgulayarak “Bununla ilgili ilerleyen yıllarda güneş enerji sistemlerini kullanmayı planlıyoruz. Onun dışında kullandığımız gübreler tamamen doğal. Üç farklı firmadan danışmanlık hizmeti alarak yürüttüğümüz çalışmalarımızda yine Tarım İl Müdürlüğümüzün de desteğiyle ilerlemek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yaban Mersini Sağlık Sektörünün İlgi Gösterdiği Bir Meyve”

Eşi Mine Aldıraklı da 12 senedir eczacılık yaptığı için sağlık konusundaki olumlu etkilerine değinerek yaban mersinine aşina olduğunu söyledi.

Meyvenin sağlık üzerine etkilerinin yayımlanan makalelerle ispatlandığını anlatan Aldıraklı, “Meyvenin diyabet, göz sağlığı, idrar yolu enfeksiyonu, antioksidan özelliğinden dolayı kansere karşı koruyucu olması, hafıza güçlendirici ve kalp hastalıklarında etkili bir meyve. Bu özelliklerinden dolayı yaban mersininde karar kıldık. Hem meyve olarak tüketimi var hem de antioksidan aktivitesinin yüksek olmasından dolayı sağlık üzerinde etkileri var. Sağlık sektörünün ilgi gösterdiği bir meyve olması ve eşimin de yetiştiricilikte olan tecrübesini birleştirerek yaban mersini üretmeye karar verdik.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu