Gündem

Dünya Sağlık Örgütü: Bebeklerin Şifa Hastanesinden Tahliyesi İçin Müzakereler Sürüyor

Dünya Sağlık Örgütü, İsrail’in kuşattığı Şifa Hastanesinde kalan bebeklerin tahliyesini kolaylaştırmak için Mısırlı yetkililerle birlikte çalıştığı ve İsrail Savunma Kuvvetleri ile müzakerelerin sürdüğünü duyurdu.

ABC News’te yer alan habere göre, DSÖ’den Dr. Richard Brennan, yakıt eksikliği ve güvenlik durumunun tahliyeyi zorlaştırdığını aktardı.

Brennan, Dünya Sağlık Örgütü’nün günlerdir Gazze’nin kuzeyindeki hastanelerle iletişim kuramadığını ifade ederek, “Bu tamamen umutsuz bir durum.” şeklinde konuştu.

DSÖ’nün, Mısırlı yetkililerle birlikte, tahliyeler için “güvenlik teminatı ve güvenli geçiş” sağlamak üzere Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla İsrail Savunma Kuvvetleri ile müzakere ettiğini belirten Brennan, yakıt eksikliğinin de tahliyeler için sorun teşkil ettiğini açıkladı.

DSÖ’den Brennan, yenidoğanların, prematüre bebeklerin ve yoğun bakım hastalarının tahliyesi için Şifa Hastanesine hareket edecek bir konvoy oluşturmaya çabaladıklarını ancak bunun çok fazla planlama gerektirdiğini dile getirerek; “Filistin Kızılayının ambulanslarının çoğu şu anda çalışmıyor, bu yüzden Mısır’dan ambulans getirip Şifa Hastanesine götürmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dr. Brennan, bahse konu durumla ilgili 24 saat içinde daha fazla ayrıntıya sahip olmayı umduğunu söyledi.

DSÖ tarafından elde edilen son bilgilere göre, Şifa Hastanesinde 36’sı yenidoğan ve 27’si yoğun bakım hastası olmak üzere yaklaşık 600 hasta, 280 personel ve 2 bin 500 yerinden edilmiş kişi bulunuyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu