Gündem

DSÖ Üyesi Ülkeler Uluslararası Anlaşmaya Onay Verdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üyesi ülkeler, Kovid-19’dan sonra çıkması öngörülen global salgınlara karşı dünyayı daha iyi korumak ve tek paydada buluşabilmek adına gerçekleşmesi planlanan ilk uluslararası anlaşmaya onay verdi.

Örgütün Cenevre merkezinde düzenlenen Hükümetler Arası Müzakere Birimi (INB) 3. toplantısının son gününde, DSÖ üyesi ülkeleri yasal olarak bağlayıcı bir şekilde uluslararası salgınla mücadele anlaşmasının taslağı konusu ele alındı.

Toplantının ardından DSÖ’nün yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, üye ülkelerin geneli, anlaşma taslağının hazırlanma sürecinin başlamasında hemfikir olduklarını açıkladı.

INB Eş Başkanı Roland Driece, bu ittifakla söz konusu ülkelerin, gelecekte karşılaşılabilecek salgınlar konusunda daha hazırlıklı, daha işbirliği içinde ve Kovid-19’da elde edilen tecrübeler ışığında hareket etme yolunda kararlı bir izlenim verdiklerinin altını çizdi.

– Taslak metni Şubat 2023’te konuşulacak

Karar kapsamında INB’nin taslak hazırlama telaşı içine gireceğini belirten Driece, 27 Şubat 2023’te yapılması planlanan 4. toplantıda anlaşma taslağında bulunan maddeler hakkında konuşmaya başlayacaklarını söyledi.

Aralık 2021’de yapılan DSÖ Genel Kurulu toplantısında, Kovid-19’un ardından ileride yaşanması tahmin edilen küresel salgınlara karşı dünyayı daha iyi koruyabilmek adına tüm üye ülkeleri yasal olarak bağlayan uluslararası bir anlaşma yapılması şeklinde bir karar verilmişti.

Birçok üye ülke bu fikri olumlu bir şekilde karşılarken, ABD önderliğindeki bazı ülkeler, ulusal egemenliği sarsacağı düşüncesiyle “uluslararası anlaşma” fikrine sıcak bakmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu