Gündem

DSÖ Ukrayna’da Sağlık Alanına Yönelik 700’den Fazla Saldırının Gerçekleştiğini Doğruladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, 10 aydır süren Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta Rusya’nın Ukrayna sağlık hizmetlerine yönelik 700’den fazla saldırı gerçekleştirildiği aktarıldı.

DSÖ Ukrayna Temsilcisi Dr. Jarno Habicht, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi’nin gerçekleştirdiği haftalık toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Soğuk hava koşullarıyla birlikte Ukrayna’da hastalığa yakalanma olasılığının da arttığını ifade eden Habicht, içinde bulunulan durumun çok sayıda insanın ruh sağlığını tehdit ettiğini vurguladı.

Dr. Jarno Habicht, “24 Şubat’tan bu yana DSÖ, sağlık hizmetlerine yönelik tesisleri, malzemeleri, ulaşımı ve diğer araçları etkileyen, sağlık çalışanları ve hastaları yaralayan ya da öldüren 700’den fazla saldırıyı doğruladı. Bu durum, uluslararası hukukun açık ihlalidir. Sağlık, hiçbir zaman hedef olmamalı.” şeklinde konuştu.

Sivil halkın bulunduğu bölgelerin Rusya tarafından bombardımana tutulduğunu ve enerji alanlarının hedef olarak seçildiğini aktaran Habicht, enerji alanında meydana gelen elektrik kesintilerinin, hastane ve sağlık hizmetleri açısından çok büyük zarara yol açtığını kaydetti.

Habicht “Su konusunda yaşanan eksiklik, hastanelerin insanlara temel sağlık hizmetleri veremeyeceği anlamına geliyor.” ifadelerini kullanarak, savaşın sürmesinin sonucuyla birlikte soğuk algınlığı ve diğer hastalık türlerinde de artış görülebileceğini belirtti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu