DSÖ: Dünyada Her Yıl Tütün Kullanımı Nedeniyle 8,7 Milyon Kişi Hayatını Kaybediyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), her yıl tütün kullanımına bağlı olarak 8.7 milyon kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. 

DSÖ’nün küresel tütün salgınıyla ilgili yayımlanan 9. raporunda; tütün kullanan 8 milyondan fazla kişinin yaşamını yitirdiği ve bunlar arasında pasif olarak sigara dumanına maruz kalan 1,3 milyon sigara içmeyen kişinin de yer aldığı kaydedildi.

Raporda, dünya genelindeki 1,3 milyar tütün kullanıcısının yaklaşık yüzde 80’inin orta ve düşük gelirli ülkelerde yaşadığı, 2020’de dünya nüfusunun yüzde 22,3’ünün tütün kullandığı, bu oranın erkeklerde yüzde 36,7 ve kadınlarda ise yüzde 7,8 olduğu bilgisine yer verildi. Yine raporda, dünya nüfusunun yüzde 71’ine tekabül eden 5,6 milyar kişinin, bugün ölümcül tütün kullanımından hayatları kurtarmak için uygulanan en iyi politikalardan en az biriyle korunduğu ve bu rakamın 2007’ye kıyasla 5 kat arttığı vurgulandı.

DSÖ’nün Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi kapsamında son 15 yıldır tanıttığı tütünle mücadele stratejisi (MPOWER) sayesinde tütün kullanımında düşüş olduğu aktarılan açıklamada, “Bu azalmanın olmaması halinde bugün tahminen dünyada 300 milyon daha fazla sigara tiryakisi olacaktı.” denildi.

Söz konusu raporda, halkı pasif içicilikten korumaya odaklanılırken, ülkelerin neredeyse yüzde 40’ında halka açık alanlarda “tamamen sigara içilmeyen kapalı alanların” olduğunun altı çizildi. Dumansız ortamların temiz hava solunmasına yardımcı olduğu, halkı ölümcül pasif içicilikten koruduğu ve insanları tütünü bırakmaya motive ettiği vurgulanan raporda, bu ortamların sigarayı normalleştirmediği gibi gençlerin sigara veya elektronik sigaraya başlamasını önlemeye yardımcı olduğu da belirtildi. Ülkelerin tütün kontrolünde kaydettiği ilerleme derecelendirilirken, Mauritius ve Hollanda’nın da şimdiye kadar yalnızca Brezilya ve Türkiye’nin başardığı tüm MPOWER önlemlerinde en iyi uygulama düzeyine ulaştığı raporda yer aldı. 44 ülkenin MPOWER önlemlerini uygulamadığı ve tütün sağlığı konusunda korumasız durumda olduğu bildirilen raporda, 53 ülkenin sağlık tesislerinde de sigara içme yasağının tam olarak uygulanmadığı ifade edildi. DSÖ’ye üye ülkelerin Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’ni 2003’te kabul ettiği ve şu anda 182 ülkenin bu anlaşmaya taraf olduğu da kaydedildi.

“DSÖ’nün politikaları daha fazla kişinin tütünün zararlarından korunduğunu gösteriyor”

Raporda görüşlerine yer verilen DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu veriler, DSÖ’nün delile dayalı olarak en iyi şekilde uyguladığı politikalar neticesinde yavaş ancak emin adımlarla daha fazla kişinin tütünün zararlarından korunduğunu gösteriyor.” dedi.

Ghebreyesus, Mauritius’u Afrika’daki ilk ülke olduğu için ve Hollanda’yı Avrupa Birliği’nde DSÖ tütün kontrolü politikalarının tüm paketini en üst düzeyde uygulayan ilk ülke olduğu için tebrik etti. DSÖ Sağlık Teşviki ve Geliştirilmesi Departmanı Direktörü Rudiger Krech de tütün kullanımının her yıl dünya genelinde 8,7 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu belirtti. Direktör Krech, tüm ülkelere tütün salgınıyla mücadele etmek için tüm MPOWER önlemlerini en iyi şekilde uygulama ve bu halk sağlığı önlemlerine karşı lobi yapan tütün ile nikotin endüstrilerine karşı mücadele çağrısında bulundu. (Kaynak: AA)

Exit mobile version