Sağlık Makaleleri

Diyabetli Sayısındaki Artışın En Önemli Nedeni Nedir?

Türk Diyabet Vakfı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kemal Balcı, ​​​​​​​diyabetli sayısındaki artışının en önemli nedeninin obezite ve beslenme sorunu olduğunu belirtti.

Balcı, bireylere sağlıklı beslenmeleri ve haftada en az üç gün hızlı tempolu yürüyüş yapmaları gerektiğini söyledi. Türk Diyabet Vakfı’nın yaptığı açıklamada, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü”ne ilişkin görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Balcı, Türkiye’de tip 1 diyabetli sayısının yaklaşık 100 bin, tip 2 diyabetli sayısının ise 9 milyon civarında olduğunu kaydetti.

Tip 2 diyabetli olup diyabet olduğunu bilmeyen yaklaşık 3 milyon kişinin bulunduğunu aktaran Balcı, diyabet henüz gelişmemiş prediyabetli sayısının da erişkin yaş grubunun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Balcı, diyabetli birey sayısındaki artışın nedenlerinden söz ederek; “Diyabet sıklığının artışının en önemli nedeni obezite ve beslenme sorunu. Kadınlarda obezite oranı yüzde 40’ları geçmiştir ve bu nedenle tip 2 diyabet kadınlarda daha sık görülür. Diyabetli bireyler sağlıklı beslenmeli, günde en az bir saat ve haftada en az üç gün hızlı tempolu yürüyüş yapmalı, aynı zamanda ilaçlarını düzgün kullanmalı ve doktor kontrollerini aksatmamalı.” dedi.

“Şeker kontrolü bozulunca zatürrenin kontrolü ve tedavisi zorlaşır”

Balcı, zatürre riskinin diyabetli bireylerde sağlıklı kişilere oranla daha yüksek olduğunun altını çizerek, aşılamanın çok önemli olduğunu, diyabetlilere difteri, tetanos, suçiçeği, HPV, Hepatit B aşılarının uygulanabileceğini, bunların yanı sıra grip aşısının her yıl tekrarlanması gerektiğini belirtti.

Pnömokok, yani zatürre aşıları olarak polisakkarit tip aşının en az 5 yıl ara ile son dozu 65 yaş sonrasında olmak üzere iki kez, konjuge pnömokok aşısının ise yalnızca bir kez uygulanabileceğine değinen Balcı, “Zatürre diyabetli kişilerde şeker kontrolünü bozar, şeker kontrolü bozulunca zatürrenin kontrolü ve tedavisi zorlaşır, tüm vücudu etkileyen ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme yol açabilir.” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Balcı, aşıların sağladığı bağışıklamanın diyabet hastalığının kontrolünü kolaylaştırdığını, ayrıca aşılamalarla yaşam süresinin uzayabileceğini ifade ederek, diyabetli hastalarda ileri hastalık sorunlarının aşılamalarla önlenebileceğini vurguladı. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu