featured
Dış Kulak yolu Nemli Kalmamalı

Dış Kulak Yolu Nemli ve Islak Kalmamalı

Uzmanlar dış kulak yolu sağlığı konusunda uyarılarda bulunuyor. Özellikle yaz aylarında sıcaklardan kaçmak için su kaynakları daha fazla kullanılıyor. Bu süreçte dış kulak yolunda ıslaklık ve nem kalması, bakteri ve mantarların çoğalmasına neden olabiliyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Necdet Özer, ”Dış kulak yolu sürekli nemli kalır dış kulak yolu da nemli kaldığı zaman mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar, çok yaygın bir şekilde bu mevsimlerde görülür.” dedi.

Yaz ayları ile bilikte sıcak havalar etkisini gösteriyor. İnsanların bu dönemde çok fazla duş aldığını ve denizlere akın ettiğini belirten uzmanlar, bundan dolayı kulakta meydana gelebilecek hastalıklara ilişkin insanları uyarıyorlar. Dış kulak yolunun nemli kalması sonucunda fizyolojisi bozularak kulakta mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar ortaya çıkabiliyor.

KBB Uzmanı Op. Dr. Necdet Özer dış kulak yolu hakkında uyarılarda bulundu.

KBB Uzmanı Op. Dr. Necdet Özer, ”Yaz aylarında havalar sıcak olduğu için genelde çok sık duş alıp yüzme havuzları ve denizlere gideriz. Bundan dolayı da dış kulak yolu sürekli nemli kalır. Dış kulak yolu nemli kaldığı zaman mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar, çok yaygın bir şekilde bu mevsimlerde görülür.

Dış Kulak Sağlığı

Kulakta iltihap olduğu zaman kulakta ağrı, işitme kaybı, kaşıntı ve çok şiddetli ağrılar olabilir buda hastayı rahatsız eder hasta da bu durumla baş edemeyince Kulak Burun Boğaz servisine gelir. Tedavi kişinin kendi yöntemleriyle olmaz bundan dolayı da tıbbi bir tedaviye ihtiyaç duyar tedavi sonucun da kulaklar temizlenir, içerisindeki iltihap kurutulur 7 ile 14 gün arasında hasta iyileşir.

Tabi bazen tedavisiz kalındığı zaman daha da yayılabilir o zaman da ciddi cerrahi tedbirler uygulanmak gerekebilir. Duş alırken, kulağımıza giren sabunlar ve suları kulağın içerisinde bulundurmamız lazım. Hatta dış kulak yolunu kulağa su kaçmaması için vazelinli pamuklarla tıkayabiliriz. Bunun yanında bir de çok sık duş aldığımız için hastalarımız dış kulak yolunu temizlemek için kulak çöpü, yabancı cisimler, tokalar, kalemler ve tığlarla karıştırdıklarını biliyoruz bu da dış kulak yolunu hassas olduğu çizer. Bunlar da dış kulak yolunda mantar enfeksiyonu oluşmasını sağlamaktadır bunlardan kesinlikle uzak durmamız lazım.

Kulak mantarı yaz aylarında çok görülür, sebebi de havaların aşırı derece sıcak olması buna bağlı olarak da duş almak ve yüzme havuzlarına gitmek dış kulak yolunun fizyolojisini bozuyor ondan dolayı da bu kısımlar da mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar üreyebiliyor” diye konuştu.

Dış Kulak Yolu Nemli ve Islak Kalmamalı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir