Sağlık Makaleleri

Diş Hastalıkları Uzmanlarından: Sosyal Medyadaki Yönlendirmeleri Dikkate Alın

Çocuklarda diş hastalıkları sosyal ağlarda en çok araştırılan konular arasında yer alıyor

Teknoloji ilerledikçe sosyal medya kullanımı da her geçen gün artıyor. Bilgi edinmeyi kolaylaştıran sosyal medyanın olumsuz etkisi de göz ardı edilmemelidir. Hastaların sosyal medya üzerinden araştırıyor olması tedaviyi geciktirebiliyor. Çocuklarda diş hastalıkları sosyal ağlarda en çok araştırılan konular. Uzmanlar, sağlık konularında yol gösterecek tek otoritenin doktor olması gerektiğini vurguluyor. Medicana International Ankara Hastanesi çocuk diş hastalıkları uzmanı Dr. Nurgül Demir, “Diş fırçalama tekniklerini, doğru yönlendirmelerle, renkli görsel veya videolar üzerinden takip ederek izleyerek öğrenmek hem daha etkili bir öğrenme sağlıyor hem de eğlenerek edindikleri alışkanlıklar daha kalıcı oluyor” dedi.

Sosyal ağlarda paylaşılan ürün yönlendirmelerine dikkat

Demir, çocukların sosyal medya kullanımlarının ebeveynler tarafından denetlenmesi gerektiğini kaydederek, sosyal medyada terapötik olarak reklamı yapılan ürün referanslarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Çocuk Diş Hekimi Dr. Nurgül Demir, “Diş ağrısı, diş eti kanaması, diş etinde şişlik gibi herhangi bir şikayeti gidermesi için ürün yönlendirmesi yapılmasını engellemek oldukça güç. İçeriği bilinmeden kullanılan ürünlerin hassas ve alerjik bünyeli hastalarda şiddetli alerjik reaksiyonları tetikleme riskidir. Ağız içi şikayetleri geçirmek için kullanılan ürünler ise, bölgesel alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği gibi, ciddi mukoza yanıklarına da sebep olabilir” açıklamasında bulundu.

Küçük veya büyük, hastada rahatsızlığa neden olan her şikayetin önemli bir nedeni olabileceğini belirten Demir, “Ağız içinde oluşan yaralar ve diş eti kanamaları birçok ciddi hastalığın belirtisi olabilir. Yanlış ürün kullanımı mevcut şikayeti kötüleştirebileceği gibi, altta yatan asıl problemin tanısının geciktirilmesine de sebep olabilir” uyarısında bulundu.

Doğru ve zamanında tedavinin önemine dikkat çeken Demir, şunları kaydetti:

“Doğru tedavinin geciktirildiği ilerleyen aşamalarda diş eti ve bölgesel kemik kaybıyla birlikte, çürük veya diş enfeksiyonu olmaksızın diş çekimi gerekebilir. Maalesef bunlar biz diş hekimlerinin sıklıkla karşılaştığımız problemlerken, çocuk yaş grubundaki hastalarımızda durum daha çok önem kazanmaktadır. Sağlıkla ilgili herhangi bir konuda yönlendirici olması gereken tek merci hekiminiz olmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu