Gündem

DEHB’in Erken Tespiti Bu Test İle Mümkün

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı koordinesinde yürütülen, çocuklarda DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) tanısına yardımcı olan ve dikkat performansı ölçümü yapan Moxo Dikkat Performans Testi, ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Uzman psikologlar eşliğinde, 6 yaş ve üzeri çocuklara uygulanan testten bugüne kadar yaklaşık bin çocuğun faydalandığı kaydedildi.

Çocuklarda dikkat eksikliğinin görülme sıklığının gün geçtikçe arttığını ve özellikle pandemi ile birlikte bu sayının daha da çoğaldığını belirten Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığında görevli Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı, “Dikkat eksikliği, dürtüsellik ve hiperaktivite yani aşırı hareketlilikle karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. Moxo Testi, bu alt tiplerde analizleri yapmakta bize yardımcı oluyor” diye konuştu.

DEHB’in erken tespitin önemine dikkati çeken ve erken tespit durumunda bu sorunun önüne daha kolay geçilebildiğini ifade eden Şavklı, “İlk önce başvuruları alıyor ve bir randevu planlayıp çağırıyoruz. Bu noktada öncelikle aile ile bir görüşme yapıyor ve bilgileri alıyoruz. Beraberinde çocuğun klinik değerlendirmesi ve ardından Moxo uygulamasını yapıyoruz. Rapor hazırlandıktan sonra tekrar yapacağımız bir görüşmede, raporun durumuna göre gerekli ise aileyi ilgili kurumlara yönlendiriyoruz. Beraberinde, yine gerekli alanlarla ilgili aileyi psiko eğitim sürecinden geçiriyor ve bu şekilde bir paketle çocuğun sürecini takip edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu hizmetten bugüne kadar yaklaşık bin kişinin faydalandığını ve ailelerden gelen geri dönüşlerin pozitif olduğunu söyleyen Psikolog Şavklı, Moxo Testi’ni 6 yaş ve üzeri tüm çocuklara uygulayabildiklerini, testin alanını da genişlettiklerini ifade etti.

Şavklı, “Biz Türkiye’de öncü bir çalışma olarak, bu projeyi biraz daha genişleterek, sınava hazırlanan öğrencilerde de uyguluyoruz. Böylece öğrencilerin çalışma sistemlerini düzenleme şansı bulabiliyoruz. Bunun beraberinde yine Türkiye’de öncü bir çalışma olarak, sporcu dikkat analizlerini de Moxo sayesinde yapabiliyoruz ve bu şekilde daha dikkatli bir sportif faaliyet yürütmelerine katkı sunabiliyoruz. Moxo Testi uygulamalarından faydalanmak isteyenler, Teksin Mersin Çağrı Merkezini arayarak kayıt olabilirler” söylemlerinde bulundu. (Kaynak: İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu