Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Talimat Verdi: Yeni Meclisin Önceliği Memur Zammı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 28. dönemi, yeni vekillerin yemin töreniyle birlikte resmen başladı. Sabah gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grubu’na milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren seçim vaatlerinin en hızlı şekilde yasalaşması için talimat verdi.

Temmuz ayında zam yapılan maaşlarını alacak olan memur ve emekliler için 5 Haziran tarihi büyük önem taşıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 5 Haziran Pazartesi günü açıklayacağı enflasyon rakamlarıyla birlikte memur zammı oranının daha netleşmesini sağlayacak. Bu veriler, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranını belirlemede önemli bir rol oynayacak.

MEMUR ZAMMI SÜRECİ NASIL İLERLEYECEK

Temmuz ayında, en düşük memur maaşı olan 11.848 TL, net 22.000 TL seviyesine yükselecek. Aynı oranda artış gösteren 7.901 TL alan memur emeklisi maaşı ise 14.671 TL’ye ulaşacak. Bu durumda, en düşük maaş olan 22.000 TL, tüm memur maaşlarına kademeli bir seyyanen zam olarak yansıtılacak. TCMB’nin anketiyle birlikte değerlendirildiğinde, memur zammı yüzde 45 olursa ek zam oranı yüzde 26,32 olacak.

Memur maaşlarına yaklaşık yüzde 45 ilâ 50 arasında bir zam yapılması bekleniyor. Merkez Bankası anketine göre, memur maaşlarına yüzde 45 zam yapıldığında ek zam oranının yüzde 26.32 olması bekleniyor. Yüzde 50 zam yapıldığında ise ek zam oranının yüzde 31.32 olması tahmin ediliyor. Bu verilere göre, memur maaşlarındaki zam oranına bağlı olarak ek zam miktarı da değişecektir.

Raporlara göre, en düşük memur maaşının 22.000 TL’ye tamamlanmasının ardından, daha yüksek kademedeki memurlara Temmuz zammının yanı sıra refah payı artışıyla birlikte ince ayar yapılması bekleniyor. Bu ayarlamanın, memurlar arasındaki maaş dengesini sağlamayı hedeflediği belirtiliyor. (Kaynak: Türkiye Gazetesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu