Gündem

Covid-19 Kronik Gribe Sebep Oluyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Covid-19 geçirmiş kişilerin eski yaşamlarına dönemediğini belirterek, kronik griple karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Samsun’da görevini icra eden Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, geçmişte Covid-19 geçirmiş bireylerde görülen sağlık sıkıntılarının insanların gündelik yaşamlarını ve iş hayatlarını olumsuz etkilediğini söyleyerek yeni bir hasta profili ile karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Covid-19 sayılarında bir artış gözleniyor. Hala şanslıyız ki grip gibi seyrediyor. Gerçekten ağır vakalarla karşılaşmıyoruz. Aşıların hala koruyucu etkisini görüyoruz. Bu hala eski alıştığımız varyantların olduğunu gösteriyor. Korona vakaları grip gibi seyrediyor. Bir farkla grip gibi seyrediyor. Grip artık kronik bir hal aldı. Önceden 1-2 günde grip şikayetleri geçerken şimdi ise kronik grip dediğimiz bir tablo ile karşı karşıyayız. Ateş, eklem, boğaz ağrısı ile başlayan şikayetler öksürük ile devam ediyor ve hiç geçmiyor. Bir gün iyiyse bu durum bir kötü oluyoruz. Toplumda şuan kronik salgın haline dönüşen bir grip salgını ile karşılaşıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

covid-19 kronik gribe sebep oluyor

“Şuan herkesin zemininde bir korona yükü var”

Bireylerin eski yaşamlarına dönemediğini belirten Prof. Dr. Özkaya, “Şuan herkesin zemininde bir korona yükü var. Bu korona virüsleri üzerine binen solunum yolları virüsleri bizi hasta ediyor. Bunu buz dağı gibi düşünmeniz lazım. Buz dağının görünen bir de görünmeyen yüzü var. Suyun altında kalan bir virüs yükümüz var bizim ve en ufak ısı değişiminde şikayetler tekrar ortaya çıkıyor. İnsanların ‘bir gün hastayım, iki gün hastayım’ dediği zamanlardan ‘bugün daha iyiyim’ demeye başladı. Bu kronik grip iş yükümüzü, iş gücünü ve sosyal hayatımızı etkiliyor. Şu an hastaların büyük bir çoğunluğu bir gün iyiler bir gün kötüler ama şuan hastalar korona öncesi eski hayatlarına devam edemiyorlar” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu