Gündem

Çocuğu Olan Yaşadı! Devlet 600 TL Ödeme Yapacak! Başvuru Koşulları Neler

Devletin sağladığı para desteği kişilerdeki çocuk sayısına göre miktar olarak değişkenlik gösteriyor. Bu miktar genellikle 300 TL ve 600 TL arasında değişiyor. 2015 yılından sonra doğum yapmış tüm anneler bu ödenekten faydalanabilir. Devletin sağladığı bu maddi ödenekten anneler faydalanabiliyor.

PTT aracılığı ile bir çocuklu annelere 300 TL iki çocuklu annelere ₺400 ve 3 çocuklu annelere 600 TL yardım ödeneği yapılıyor. 2015 yılından itibaren doğum yapan annelerin her birine çocuk sayısına göre bu ödenekler sunuluyor. Bu ücretten faydalanmak için internet üzerinden T.C. kimlik numarası ile kolaylıkla başvuru yapılabilir. Daha sonrasında ise PTT üzerinden bu ödeneklerin alınması mümkündür.

Devletten 600 TL Ye Kadar Ödeme İmkânı

Çocuk parası için yapılan bu ödeneklerden tüm annelerin faydalanması mümkündür. Bu ödenekler aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından annelere sunuluyor. Bu ödemeye internet üzerinden başvuru yaparak 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğum yapmış tüm anneler faydalanabilir.

Yeni doğan çocuklar için bu ödeneklerden faydalanmak için aile.gov.tr üzerinden başvuru yapmak mümkündür. Ayrıca il müdürlükleri ve ilçe müdürlükleri ve aile Bakanlığı tarafından da yine başvuru yapılması mümkündür. T.C. kimlik numarası ile kolaylıkla başvuru yapılması mümkündür.

1 90

Çocuk Parası Almanın Koşulları Nelerdir?

Çocuk parası almak için belirli koşullarla başvuru yapmak mümkündür. Çocuk parası alabilmek için ailenin öncelikle ilgili nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekiyor. Daha sonrasında ise kimlik paylaşım sistemine kaydettirmesi gerekiyor. Çocuk doğumu konusunda dilekçe doldurularak Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan bu dilekçeyi imzalamak gerekiyor. Daha sonrasında ise bu dilekçe ile birlikte Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı ya da sosyal hizmetlere başvurmak mümkündür.

Çocuk sayısına bağlı olarak 300 TL 400 TL ve 600 TL olmak üzere 3 farklı şekilde annelere ödenek sunuluyor. Doğum yapan her kadın için bu ödenekler sağlanıyor. 2015 yılından sonra doğum yapan her kadın gerekli yerlere başvuruda bulunarak rahatlıkla bu ödeneği alması mümkündür. Çocuk sayısına göre 600 TL’ye kadar bu ödenekler yükselebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu