Bu Belirtileri Olanlar Dikkat İnme Belirtisi Olabilir

Bu Belirtileri Olanlar Dikkat İnme Belirtisi Olabilir

Nöroloji Uzmanı Dr. Abdurrahman Akbaş, inme (felç) belirtilerinin olduğu kişilerin acilen hastaneye veya bir doktora başvurmaları gerektiğini söyledi.

Liv Hospital Samsun Nöroloji Kliniği’nde görev yapan Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, 29 Ekim Dünya İnme Günü sebebiyle inme hakkında bilinçlendirmelerde bulundu.

Bu Belirtileri Olanlar Dikkat!!

Uzm. Dr. Akbaş, “Beynin bir kısmına giden kan akışı yavaşladığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besin alamamasını önleyen bir felç oluşur  ve beyin hücreleri dakikalar içerisinde fonksiyonlarını yitirmeye  başlar. İnmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici veya  kalıcı hasarlar oluşur. İnme teşhisi konulduğu andan itibaren de tedavi süreci başlar” dedi.

Felçin nasıl oluştuğundan bahseden Dr. Akbaş, “Beynin bir kısmına giden kan akışı yavaşladığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir felç meydana gelir ve beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmeye başlar. Felçin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı kayıplar oluşur. Felç belirtileri fark edildiği anda en kısa sürede acil servise ulaşılmalıdır. Sağlık kuruluşunda yapılacak muayene sonrası hızlıca tomografi veya diffüzyon emar (MRG) çekilir. felç tanısı konulduğu andan itibaren tedavi süreci başlar” dedi.

“Tekrarlaması önlenebilir”

Tedavi metotlarına da değinen Uzm. Dr. Akbaş, son olarak cümlelerine şunları da ekledi :
“Damar tıkanıklığına bağlı felçlerde damar açıcı tedavi uygulanabilir. Kanamaya bağlı felçlerde ise bazen beyin cerrahisi uzmanı tarafından ameliyat yapılması gerekebilir. Erken dönemde hastalar acil servis sonrası felçlerin nedenine ve şiddetine göre yoğun bakım, nöroloji veya beyin cerrahisi kliniklerinde yatırılır. Bu süreçte ilk tıbbi veya girişimsel tedaviler uygulanır. felç geçirme nedeni tam olarak belirlenir ve tekrarlamasını önlemek amacıyla gerekli ilaç tedavilerine başlanır. Tedavi sürecinden sonra ihtiyaca göre hastanede yatarak veya ayaktan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları başlar. inme tedavisinde yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları nöro-rehabilitasyon uygulamaları olarak tanımlanabilir.” dedi.

Bu Belirtileri Olanlar Dikkat İnme Belirtisi Olabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir