Gündem

Biyoteknoloji Mezunları Atama Bekliyor

85.000 personel alımında adı geçmeyen biyoteknoloji mezunları atama için kadro beklediklerini ve artık görmezden gelinmek istemediklerini belirten bir bildiri yayımladı.

Biyoteknoloji mezunları Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu sözleşmeli sağlık personeli alımlarında tercihte bulunamadıklarını, istihdam edilemediklerini belirten bir bildiri yayımladı. Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımının 2. kısmında artık fark edilmek isteyen Biyoteknoloji mezunları, Biyoteknoloji bölümünün artık görmezden gelinmemesini ve kamu da yer verilmesini istedi.

Bildirinin tamamında şu şekildeydi:

Biyoteknoloji mezunları iş bulamıyor

“30.11.2022 tarihinde başlayıp 5.12.2022 tarihinde sona eren, KPSS 2022/11 Sağlık Bakanlığı tercihlerinde “4571” nitelik kodu açıklamasında Biyoteknoloji ibaresi geçtiği halde, Biyoteknologlar tercih yapamamıştır. “Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji” bölümü mezunlarının başvurusuna açılmıştır lakin bu nitelik kodunda yer alan tüm bölümlerin dersleri zaten biz Biyoteknologlar tarafından 4 sene boyunca ayrıntılı şekilde alınmıştır.

Biyoteknoloji bölümünü diğer bölümlerden ayıran en temel özellik multidisipliner bir alan olmasıdır. Yani genetik bilgisi, kanser bilgisi, kök hücre bilgisi, temel biyoteknoloji, hücre bilgisi, gıda mühendisliği, biyokimya, botanik, farmakoloji, biyomedikal mühendisliği vb tüm alanlarda eğitim almış olmamızdır. Buna rağmen bölümümüz açıldığı günden beri ataması yapılamamaktadır ve binlerce Biyoteknoloji mezunu kendi alanında iş bulamadığı için hem maddi hem de manevi olarak mağdur olmaktadır.

Ayrıca meslek tanımlaması kapsamında “BİYOTEKNOLOJİ UZMANI” olarak yapılan başvurumuzda kabul edilmiştir ve 2131.19 Meslek kodu ile TÜRK MESLEKLER SÖZLÜĞÜ MESLEK BİLGİLERİ sistemine de girmiş bulunmaktayız. Buna rağmen halâ kamu da BİYOTEKNOLOJİ UZMAN kadrosu bulunmamaktadır.

Yerimiz sadece Sağlık Bakanlığında olmayıp; Tarım ve Orman Bakanlığı, Adli Tıp Kurumları, Kök Hücre Bankaları, Çeşitli Genetik Hastalıkların tanı ve tedavilerinin yapıldığı tüm laboratuvar ve Kanser araştırmalarının yapıldığı tüm alanlarda biz de varız ve artık sadece Biyoteknolog atamalarının da olmasını istiyoruz.

“Biyoteknoloji bölümü artık fark edilmeli”

Gereğinin yetkili mercilerce yapılmasını istiyoruz. Bizim isteklerimiz ise;
Biyoteknoloji Bölümünün artık fark edilmesi ve kamu da yer verilmesi,
-4 sene boyunca emek veren bunca Biyoteknolog mezununun kendi becerilerini, bilgi ve donanımlarını sağlık, tarım, ilaç gibi çeşitli sektörlerde gösterme imkanının sunulması,
-Tek seçeneğimizin özel sektörde asgari maaş ve daha altında çalışmak olmaması veya yüksek lisans olmaması,

-Yurt dışında popüler mesleklerden biri haline gelen Biyoteknologların artık Türkiye’de de popüler hale gelmesi ve öneminin artması,
-Açılacak olan “Aşı ve Biyoteknoloji Üssü” birimine” Biyoteknoloji Uzman”ı atamasının yapılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu