Gündem

Bisikletli Sağlıkçılar, Bisiklet Kazasına Müdahele Etti

Bir bisiklet kazasında hafif yaralanan 1 kişiye, bisikletli sağlıkçılar hemen olay yerine giderek müdahele etti.

İstanbul İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde Bisikletli Öncü Tim Ekipleri oluşturulmuş ve kara, hava, deniz ambulansından sonra Adalar, “bisikletli ambulans” ekiplerine de kavuşmuştu. Faaliyete geçen uygulama sayesinde kara ambulanslarına destek amaçlı bisikletli sağlık ekipleri Büyükada’daki hastalara hizmet ediyor. Öncü timler yaralının durumuna göre hafif yaralanmalara olay yerinde anında müdahale ediyor, ağır bir durum var ise kara ambulansına haber veriyorlar. Öncü timler 2 adet Büyükada’da ve 2 adet Heybeliada’da olmak üzere ilk etapta 4 adet olarak planlandı.

bisikletli sağlıkçılar, bisiklet kazasına müdahele etti

Bisiklet Kazalarında Her Çeşit Vaka İçin Tedbirliler

Adalar’a ziyaret yoğunluğu hafta sonu ile resmi, dini bayramlar gibi özel günlerde ise toplam 10 personel ek nöbet şeklinde öncü timlerde hizmet veriyor. Ekipler bisiklette taşıdıkları acil çantası, oksijen tüpü ve otomatik eksternal defibrilatör ile suda boğulmalardan, yüksekten düşmeye; kalp krizinden, çeşitli şok tablolarına kadar karşılaşabilecekleri her çeşit vakanın ilk müdahalesini yaparak kara ambulans ekibi gelinceye kadar hastanın tedavisine başlayabiliyor. Birden çok hasta ya da yaralı olması halinde triaj ilkelerini göz önünde bulundurarak önce nakledilmesi gereken hastaların belirlenmesinde rol alıyorlar. Bu sayede ana karada tedavisinin devam etmesi gereken hastalar için daha hızlı nakil sağlanabiliyor.

Pansumanlar Olay Yerinde Yapılıyor

Ayrıca bisikletli sağlık ekipleri, Adalar bölgesinde sıkça rastlanan bisikletten düşme gibi basit yaralanmalarda da pansuman gibi tıbbi ihtiyaçları da olay yerinde yapabiliyor. Büyükada’da Nizam Mahallesi Nizam Caddesi’nde geçtiğimiz günlerde bisiklet kazası meydana geldi. Kazada 1 kişi hafif yaralandı. İhbar üzerine olay yerine gelen 112 bisikletli öncü timleri yaralanan kişiye pansuman yaparak müdahale etti. Bisikletli sağlık ekiplerinin yaralıya müdahalesi, halk tarafından cep telefonlarıyla çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu