Gündem

BioNTech Davasına Prof. Mehmet Ceyhan’dan Yorum: “Yalan söylüyorlar”

Bir sağlık personeli, Biontech’in Koronavirüs aşısını yaptırdıktan sonra vücudunda kalıcı hasar olduğunu iddia ederek şirketi mahkemeye verdi. Kadın, şirketten 150 bin Euro tazminat talep ediyor.

Aşının yan etkileri konusunda belirlenmiş bir çalışma bulunuyor mu? Aşı olan kişilerde kalıcı hastalıklar görülüyor mu? TGRT Haber’de Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Biontech aşısı kalp krizi yapmaz, kalıcı yan etkisi yok, yalan söylüyorlar” şeklinde ifade etti.

Kalp Krizine Neden Olduğu İddiası Yalan

rof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bu dava farklı bir şekilde yansıtıldı” diyerek Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na zarar gördüğü gerekçesiyle davalara atıfta bulunarak şunları ifade etti:

“Bu kanunlar TCK’de var. Diğer ülkelerin kanunlarda da var. Bu yeni açılan bir mahkeme gibi algılanıyor. AB’de 11.844 vaka var, bunların hiçbirinin aşı ile doğrudan ilişkisi tespit edilmedi. Biontech’de kalp krizi olmaz. Benim dayım kalp krizi geçirdi, annem kalp krizi geçirdi diyenler yalan söylüyor. Çünkü kalp krizine neden olan vektör aşılardır, bunlar Türkiye’ye hiç gelmedi.”

Aşılar 20 Milyonu Aşkın İnsanı Kurtardı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dünyada bildirilen ve aşıyla ilişkisi gösterilen tek bir vakanın alerjik şoktan kaynaklandığını belirtti. Aşıdan dolayı kalp krizi geçirildiğine dair herhangi bir rapor bulunmadığını ve bu aşıların yapıldıktan sonra kontrolsüz bırakılmadığını ifade etti.

“Pandemi aşılarının yan etkileri ile ilgili yüzlerde yayın var. Sanıldığı gibi bunlar bilinmeyen olaylar değil. Hiçbir aşı bu pandemi aşıları kadar fazla deneyime sahip değil. 13 milyar dozla 20 milyon insanın hayatı kurtuldu. 20 milyon insan ölecekti. Aşı karşıtları tarafından çarpıtıldı, sanki hiçbir tehlike yoktu. Normal zamandaki riskle aşıların riskini karşılaştırıyorlar. Dünyada 7 milyon insan öldü resmi olarak rakamlara göre. Aşısızlardandı ölenlerin çoğu.” (Kaynak: TGRT Haber, Gülden Kılıç)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu