Batman Kadınlarına Meme Kanseri Semineri Düzenlendi

Batman Kadınlarına Meme Kanseri Semineri Düzenlendi

1-31 Ekim meme kanseri farkındalık ayı faaliyetleri kapsamında Batman İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığınca Ahmet Güneştekin Kültür Merkezinde kanser temalı seminer düzenlendi.

Batman Kadınları Meme Kanseri İçin Bir Araya Geldi

Düzenlenen seminerde başta Batman İl Sağlık Müdürü olmak üzere uzman doktorlar ve birçok vatandaş da katılım sağladı. Seminerde  sunumlar ve slaytlar yapan uzman doktorlar, kadınlara meme kanseri hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu. Özellikle erken teşhisin öneminin üstünde duran uzmanlar, kadınları erken teşhis tarama ve eğitim merkezlerine test yaptırmaları için davet etti. seminerde konuşma yapan Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Canpolat, kadınların muhtemel bir kanser oluşumu veya gelişimi durumunda kanser gelişimini henüz kliniksel bulgular ortaya çıkmadan erken evrede teşhis ettiklerini söyledi. Canpolat, meme kanserine bağlı vefat hızını da bu şekilde en aza indirgemeye çalıştıklarını ve büyük ölçüde de indirgediklerini belirtti.

Tüm şehirlerde kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezi olan KETEM’in kurulduğunu vurgulayan Batman İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Semih Canpolat, “Akabinde de aile sağlık merkezlerimiz yani ASM’lerimiz ve sağlıklı hayat merkezlerimiz yani SAHAM’larımız da bu program devam etmektedir. Sözü geçen bu merkezlerde Avrupa Birliği kalite standartlarında uygun olarak yine son dijital teknoloji mamografi cihazlarımız yoluyla halkımıza ücretsiz hizmet verilmektedir. Yine bu merkezlerimizde KKMM dediğimiz kendi kendine meme muayenesi eğitimi verilmekte ve konuyla ilgili broşürler dağıtılmaktadır. Ulusal kanser kontrol programımızda tarama stratejilerin yanı sıra korunma ve önlenme programları ve halkı konuya ilişkin bilinçlendirilmesi çalışmaları da etkili olarak yürütülmektedir. Kadınlarımız meme kanseri risk faktörlerini, belirtilerini, tanı ve tedavi yöntemleri konularında bilgilendiriliyor. Kanserden korunacak sağlıklı yaşam koşullarına yönlendirilmektedir” sözlerini sarf etti.

Batman’da yaşamını sürdüren 40 yaşında 4 çocuk annesi olan Rukiye Tezel, 14 sene önceden meme kanserine yakalandığını ve erken teşhis sayesinde kolayca atlatabildim dedi. Ev hanımı olduğunu dile getiren Rukiye Tezel, tedavisine hiç korkmadan sürdürdüğünü ve doktorların bu konuda çok içten cana yakın ve şefkatli davrandıklarının üstüne bastı.“Ben yeter ki iyileşeyim çocuklarımın başında olayım diye düşündüm. Her sabah çocuklarımı uyandırmak bana mutluluk verdi. Kahvaltılarını hazırlamak, okula göndermek onların başında olmak benim için her şeydi. Hastalık hiçbir şey değildi benim için böyle atlattım” dedi.

Batman Kadınlarına Meme Kanseri Semineri Düzenlendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir