Sağlık Makaleleri

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık Yağı faydaları, vücut yağını azaltmayı ve enerji için yağ asitlerinin kullanımını teşvik etmeyi içerir. Ayrıca vücut kompozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Birçok Amerikalı, omega yağlarında bir dengesizliğe sahiptir. Omega-6 yağ asitleri kötü olmasa da, yeterli miktarda omega-3 yağ asitleri olmadan birçoğu kronik inflamasyona ve bir dizi hastalığa yol açabilir.

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Araştırmacılar, balık yağının kandaki trigliseritleri ve kolesterol seviyelerini azaltabileceğini bulmuşlardır. Bu lipitler karaciğerden yağ taşır ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) oluşturur. Kandaki yüksek trigliserit seviyeleri, yağın atardamarlarda birikmesine neden olarak kalp hastalığı ve felç riskini artırır. Balık yağındaki Omega-3 yağ asitlerinin kan trigliserit düzeylerini düşürdüğü ve LDL kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir.

Balık yağı da antioksidanlarda yüksektir. Her ikisi de lipid peroksidasyonunu engelleyen iyot ve selenyum içerir. Bu antioksidanlar ayrıca sağlık yararlarına katkıda bulunan balık yağındaki lipidlerin korunmasına da yardımcı olur. Balık yağında bulunan diğer besinler arasında sağlık açısından çeşitli faydaları olan DHA ve EPA bulunur.

balık yağı faydaları nelerdir?

HDL kolesterolü artırabilir

Araştırmalar, balık yağının HDL kolesterol düzeylerini iyileştirebileceğini ve iki tür kolesterol olan trigliserit düzeylerini düşürebileceğini gösteriyor. Yüksek trigliseritler, yağlı karaciğer oluşumuna neden olabilir ve kardiyovasküler hastalık riskinizi artırabilir.

Balık yağı, iyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bununla birlikte, LDL kolesterolü yüksek olan kişiler, balık yağı takviyesi almadan önce bir doktora danışmalıdır. Bu takviyeler, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan kandaki “kötü” LDL parçacıklarının sayısını da azaltabilir.

Balık yağı takviyesi aldığınızda, doğru miktarda EPA ve DHA aldığınızdan emin olmalısınız. Günlük yaklaşık 1.000 mg tüketmeyi hedeflemelisiniz. Ek olarak, LDL kolesterolü yükselten ve HDL kolesterolü düşüren kısmen hidrojene yağ alımınızı sınırlandırmalısınız. Ek olarak, yüksek düzeyde trigliserit içerebilecek alkollü içeceklerden kaçınmalısınız.

balık yağı faydaları nelerdir?

Trigliserit seviyelerini azaltabilir

Balık yağı, yüksek bir omega-3 yağ asidi konsantrasyonuna sahiptir ve trigliserit düzeylerinin yükseldiği bir durum olan hipertrigliseridemili kişilerde trigliserit düzeylerini düşürebilir. Alımı, trigliserit seviyelerini yüzde 25’e kadar azaltabilir. Bu etki balık yağı ile sınırlı değildir; az miktarda bitki bazlı omega-3 yağ asitleri de trigliserit düzeylerini düşürebilir.

Balık yağının etkinliği, hem menopoz sonrası kadınları hem de personel sağlık bireyleri içeren çalışmalarla doğrulanmıştır. Serum lipoproteinleri, düşük yoğunluklu lipoproteinlerin boyutu ve lipoprotein alt fraksiyonları üzerindeki yararlı etkilerinin tümü insanlarda araştırılmıştır. Ek olarak, bazı çalışmalar, hiperlipidemili hastalarda takviye ile düşük trigliserit seviyeleri arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Enflamasyonu azaltabilir

Enflamasyon, sağlığınızın bozulmasının önemli bir nedenidir. Aynı zamanda birçok romatizmal ve kardiyovasküler hastalığa katkıda bulunan önemli bir faktördür. Diyet takviyelerinin kullanımı, iltihabı azaltmanın doğal bir yolu olarak desteklenmiştir. Bununla birlikte, bu iddiaları destekleyecek bilimsel kanıtlar hala azdır.

Bilimsel literatürün gözden geçirilmesi, deniz n-3 yağ asitleri içeren diyet takviyelerinin iltihabı azaltabileceğini buldu. Eikosapentaenoik asit, akciğerlerdeki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Araşidonik asit için rekabetçi bir substrattır ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

balık yağı faydaları nelerdir?

Kan akışını iyileştirebilir

Balık yağının kan akışını artırma potansiyeli de dahil olmak üzere çeşitli faydaları vardır. Bununla birlikte, bir Balık Yağı takviyesi rejimine başlamadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. 408.305’ten fazla katılımcının katıldığı yakın tarihli bir meta-analiz, daha fazla balık yiyen kişilerin, kalbe giden kan akışının aniden bloke olduğu bir durum olan akut koroner sendrom (AKS) geliştirme riskinin daha düşük olduğunu buldu. Spesifik olarak, bir kişinin yediği her 100 gram balık için riskleri yüzde beş azaldı.

Balık Yağı bir omega-3 etil esterdir ve vücutta trigliseritlerin birikmesiyle savaşmaya yardımcı olur. Araştırmaya göre balık yağı, yüksek tansiyon belirtisi olan trigliseritlerin azalmasına yardımcı oldu. Bununla birlikte, yağ asitleri ve trigliseritler arasındaki kesin ilişki hala bilinmemektedir.

Cildi iyileştirebilir

Araştırmalar, balık gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyet yemenin cildinizi iyileştirebileceğini gösteriyor. Ayrıca cildi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olur. Üstelik kalp sağlığına da iyi geliyor. Bu nedenle, cildinizi sağlıklı ve parlak tutmak için diyetinize balık yağı eklemeniz önerilebilir.

Balık yağının cilt için faydalı olmasının sebeplerinden biri de sebum üretimini düzenleyen omega-3 yağ asitlerini içermesidir. Sonuç olarak, akne eğilimli cilde yardımcı olur. Ayrıca akneye neden olan bakterilere karşı cildin savunma sistemini geliştirir.

balık yağı faydaları nelerdir?

Kalp hastalığı riskini azaltabilir

Balık Yağı takviyeleri, ani kalp ölümü ve felç gibi kardiyovasküler olayların önlenmesinde olumlu etkilere sahiptir. Bu etkiler henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da, araştırmacılar balık yağının antiaritmik ve antihipertansif etkilerinin bu olayların riskini azaltabileceğine inanmaktadır. Balık yağı çalışmalarından elde edilen verilerin çoğu, yüksek düzeyde geçerliliğe sahip kör olmayan denemelerden gelmektedir.

UK Biobank adlı büyük bir popülasyona dayalı çalışma, balık yağı takviyelerinin, durumun yerleşik bir geçmişi olmayan hastalarda kalp hastalığı riskini azaltabileceğini buldu. Çalışmaya damar hastalığı veya kanser öyküsü olmayan dört yüz binden fazla kadın ve erkek dahil edildi.

Bu katılımcılar, ek kullanımlarıyla ilgili bir anket doldurdu. Araştırmacılar ayrıca ölüm sertifikalarını ve hastane kayıtlarını kullanarak KVH ölümlerini ve olaylarını izlediler. Araştırmacılar, düzenli olarak balık yağı takviyesi aldığını bildiren hasta sayısının, böyle bir takviye almayanlardan daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu