Gündem

Bakan Koca Piyasada Zor Bulunan İlaçların İhracatının Durdurulduğunu Açıkladı

Bakan Koca, eczanelerde bulmakta güçlük çekilen ilaçların ihracatının bir süreliğine durdurulduğunu açıkladı.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, ilaç kıtlığı hakkındaki problemlerin çözümü adına yapılan çalışmalar konusunda açıklamalarda bulundu. Söz konusu çözümün üreticiler adına yeni kur düzenlemesi, piyasada zor bulunan ilaçların ihracatının bir süreliğine durdurulması ve ilaç ham madde alımının güvenilir koşullara kavuşması olarak üç adımdan oluştuğunu açıklayan Koca, “Muhtemelen aradığınız ilacı ilk girdiğiniz eczanede bulabileceksiniz.” dedi.

Bakan Koca, “hastalarımızın içi rahat olsun” mesajı konulu paylaşımında, şu sözleri kaydetti:

“İlaç temininde yaşanan zorluğu birlikte giderene dek, piyasada halen az bulunan ilaçların ihracatına bir süreliğine ara verdik. Kararımıza saygıları için, ilaç üreticilerimize teşekkür ederim. İlaçta sorun çözülüyor. Temininde zorluk yaşanan ilaçların üretimini artırmak üzere, ilaç üreticileriyle anlaşmaya vardık. Bazı ilaçların temininde zorluk, yurtdışı kaynaklı hammadde sorunundan kaynaklanıyor. İlaç şirketlerimiz, hammadde alımı için harekete geçmeye hazır.

İlaç temininde yer yer yaşanan zorluklar bir anda aşılmayacak. Ürün dağıtımı, eczane raflarına konması az da olsa elbette zaman alacak. Doğal olarak, üretimin artması da.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu