Gündem

Bakan Bilgin’den EYT ve Asgari Ücret Hakkında Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, halen netleşmeyen ve merakla beklenen asgari ücret görüşmeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de milyonlarca işçi ve işveren, asgari ücret konusunda çıkacak sonucu merakla bekliyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na yapmış olduğu ziyarette asgari ücret görüşmeleri üzerine yeni açıklamalar yaparak işçilerin rahat nefes alacağının müjdesini verdi.

İçindekiler

“İŞÇİLERİMİZE RAHAT BİR NEFES ALDIRACAK”

Bakan Bilgin, “İşverenlerimizin ve işletmelerimizin ödeyebileceği bir ücret seviyesi olması. İşletme olmazsa, işveren olmazsa işçi olmaz. İşçimize rahat nefes aldıracak, tahribatı onaracak bir asgari ücret seviyesinin de bu uzlaşmada belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“EYT İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANMAK ÜZERE”

Vatandaşların merakla beklediği bir diğer konu olan EYT hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, şöyle söyledi: “Teknik çalışmalarımız EYT ile ilgili tamamlanmak üzere. Eskiden dijital ortamda kayıtlar tutulmadığı için, özellikle özel sektörlerde çalışan sigortalı işçilerde bu çok yaygın. Herhangi bir kaybı olmasın, dijital ortama aktarılması konusunda çalışmalarımız. Bugünlerde yurtdışındaki konsolosluklarda yoğun bir çalışmamız var.

Kıdem tazminatının ödenmesi konusunda kredi verilmesi. Bakan Nebati de bu konuda hazırlıkların yapıldığını aktardılar. Talep gelmişti, çalışmaları yaptık ve kredi konusunu da Nureddin Bey ile çözdük. En önemli sosyal politika araçlarımızdan birisi asgari ücrettir.”

“ARALIK AYI İÇİNDE TAMAMLAYIP MECLİS’E SUNMAK İSTİYORUZ”

Bakan Bilgin, EYT konusunda, teknik çalışmaların çabucak bitirilip Aralık ayının sonunda meclise sunulacağını ifade ederken yeni yılda EYT hakkında bir problem kalmayacağını da ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu