featured
Babet Ayakkabı Ayak Sağlığı İçin Risk Oluşturabilir

Babet Ayakkabı Ayak Sağlığı İçin Risk Oluşturabilir

Fizyoterapist Fatma Nur Şirin “Babet tarzı ayakkabıların tercih edilmesi ayak, ayakkabı uyumu sağlanamadığı takdirde çeşitli ayak deformitelerine sebep olmaktadır” dedi.”

Babet Ayakkabı

Babet ayakkabılar yaz sıcaklarında konfor için tercih ediliyor.  Şirin, ‘’Yaz aylarında biz kadınların sıklıkla tercih ettiği babet ayakkabılar o kadar da masum değil . Babet ayakkabı kullanımı arttıkça pes planus (düz taban ) olma riskimiz artar . Ayak problemleri, ağrıda artış gibi sorunlara yol açar. Diz, kalça ve belin maruz kaldığı yük artar ortopedik problemler ortaya çıkar. Ayak anatomimiz kavisli bir yapıya sahiptir . Babet kullanımını arttıkça bu kavis ortadan kalkar düzleşmeye başlar. Biz Fizyoterapistler düz taban ayakkabıya karşı olduğumuz kadar topuk boyu yüksek ayakkabıları da ayak anatomimize uygun bulmuyoruz ‘’ dedi.

Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçimi sağlık için çok önemli bir husus. Ayak yapısına uygun ayakkabılar giymek, kişinin sağlığı için dikkat edilmesi gereken unsurların başında geliyor. Şirin ‘’Ayak parmaklarımızın rahat hareket etmesi için geniş burunlu ayakkabılar tercih etmeliyiz. Dar burunlu ayakkabılar halluks valgus dediğimiz baş parmağın dışa doğru deviasyonuna yol açar. Ayak arkımızı anatomik olarak yüksekliği kadar destekleyen ayakkabılar tercih etmeliyiz. Ayak tabanımız aşırı sertliğe maruz kalmamalıdır .Sağlıklı bir ayakkabının topuk yüksekliği 3-5 cm arasında değişmelidir . Ayağımızın hava alacağı kısımlar bulunmalıdır. Tabiki de ayakkabı seçimi yaparken her zaman bunlara dikkat edemeyiz özel günlerde babet , yüksek topuklu ayakkabı tercih edilebilir ama biz fizyoterapistlerin önerisi kısa süreli kullanılmalı, anatomimizi değiştirecek sıklıkta tercih edilmemelidir’’ diye konuştu.

Babet Ayakkabı Ayak Sağlığı İçin Risk Oluşturabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir