Gündem

Asgari Ücret İçin Kritik Gün! Asgari Ücrete İlişkin 3 İhtimal

Sabah’ta yer alan habere göre, asgari ücret görüşmeleri bugün başlıyor ve bu görüşmeler yaklaşık 8 milyon asgari ücretli çalışanı ve toplumun genelini ilgilendiriyor. Bu görüşmeler, işsizlik maaşları, genel sağlık sigortası primleri, doğum borçlanması, engelli aylığı, rapor ücretleri ve 65 yaş üstü aylıkları gibi birçok kalemi içeren güncellemeleri de kapsayacak.

Komisyonun ilk toplantısında, asgari ücrete yapılacak zamda psikolojik sınırın 11 bin lira olduğu belirtiliyor ve ekonomik verilerle asgari ücretli bireylerin geçimlerini sağlayabilmeleri için gereken miktarlar üzerinde değerlendirme yapılacak. Asgari ücretin bayram öncesinde netleşmesi bekleniyor.

Toplantının başlangıç saati olan 14:00’te, ekonomik veriler ve işçi ile işveren tarafının beklentileri değerlendirilecektir. Şu anda asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira olarak belirlenmiş olup, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira olarak uygulanmaktadır. Yeni ücretin ise refah payıyla birlikte en az yüzde 30’luk bir zamla artırılması öngörülmektedir. Bu durumda net ücretin 11 bin 58 lira (brüt 13 bin 10 lira) seviyesine yükseltilmesi beklenmekte.

asgari ücret i̇çin kritik gün! asgari ücrete i̇lişkin 3 i̇htimal

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Özellikle ekonomi anlamında beklentilerini karşılamaktır. Önümüzdeki süreçlerde planlı programlı bir şekilde seçim beyannamemizde ne yazdıysak her bir politikamızı, her bir tedbirimizi adım adım hayata geçireceğiz. 12’nci kalkınma planımız gündeme gelecek, meclisimize sunulacak. Ayrıca önümüzdeki aylarda orta vadeli programımızı yenileyeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Akkol, asgari ücrette 500 dolar kritik seviyesi hakkında gelen soruya, “Bir önceki bakanımız bir temenni olarak belirli seviyelerden bahsediyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletindeyiz. Başka bir para birimi ile asgari ücret veya başka ücretler belirlenmiyor. Komisyon kurları, enflasyonu, alım gücünü, istihdamı, işverenler üzerindeki yükü gibi parametreleri dikkate alarak değerlendirme yapıyor. Enflasyon düşüş trendinde. Biz de işverenler olarak ara zam yapılmasında mutabıkız.” dedi.

ASGARİ ÜCRETE İLİŞKİN 3 İHTİMAL

  • Eğer yüzde 25 zam gerçekleşirse, net asgari ücret 10 bin 634 TL, brüt asgari ücret 12 bin 510 TL ve işveren maliyeti ise 14 bin 699 TL olacaktır.
  • Eğer yüzde 30 zam gerçekleşirse, net asgari ücret 11 bin 58 TL, brüt asgari ücret 13 bin 10 TL ve işveren maliyeti ise 15 bin 287 TL olacaktır.
  • Eğer yüzde 40 zam gerçekleşirse, net asgari ücret 11 bin 910 TL, brüt asgari ücret 14 bin 11 TL ve işveren maliyeti ise 16 bin 463 TL olacaktır. (Kaynak: Sabah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu