Gündem

Asgari Ücret 3. Toplantı Bitti… Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret komisyonunda işçi tarafını temsilen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, resmi tekliflerinin 9 bin Türk Liraso olduğunu belirterek, “Kabul ederlerse imzalarız. 9 bin TL’nin altında rakama masada olmayız.” söylemlerinde bulundu.

Bugün saat 14:00’da başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısından ayrılan Türk-İş Başkanı Atalay, işveren ve hükümet tarafının teklifleri hakkında bilgi aktarmadı. Sadece kendi tekliflerini açıklayarak, bunun altında bir öneriyi kabul etmeyeceklerini belirtti.

TİSK Heyeti ise halen Bakanlıkta bulunuyor. Şu dakikalar itibariyla, yeni bir toplantı günü mü verileceği, yoksa ilerleyen saatlerde Türk-İş heyetinin yeniden toplantıya mı katılacağı konusunda bir açıklamada bulunulmadı.

Teknik olarak, işveren tarafı ve hükümet tarafı asgari ödemeyi belirlemek için çoğunluğu sağlıyor. İşveren ve hükümet taraflarının bir karar vermesi teknik olarak mümkün ancak buna bugün için pek olasılık verilmiyor.

asgari ücret 3. toplantı bitti... asgari ücret ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRET NET 5.500 TL

Şuan da Türkiye’de uygulanan ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak ödeniyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu