Araştırma Sonuç Verdi...Yüksek Oranda Alkol Tüketimi Kas Kütlesi Kaybına Yol Açıyor

Araştırma Sonuç Verdi…Yüksek Oranda Alkol Tüketimi Kas Kütlesi Kaybına Yol Açıyor

“Calcified Tissue International” dergisinden yayımlanan çalışmada, bilim insanlarının araştırma sonucu, yüksek oranda alkol tüketen kişilerin ileri yaşlarda kas kütlelerinin azaldığını ortaya koydu.

Medical News’in haberine göre, İngiltere’deki East Anglia Üniversitesinden araştırmacılar, geniş çaplı biyomedikal kaynak ve veri tabanı olan UK Biobank’tan, yüksek oranda alkol tüketiminin kas kütlelerine etkisini incelemek amacıyla, yaşları 37 ila 73 olan yaklaşık 200 bin kişinin bilgilerini taradı. Araştırmanın içeriğinde, benzer vücut büyüklüklerine sahip kişilerin verileri yer aldı ve bu kişilerin fiziksel aktivite seviyelerinin ve protein tüketimi oranlarının da yakın olmasına dikkat edildi.

İnsanların vücut büyüklüklerine oranla sahip oldukları kas kütleleri ile alkol tüketimleri arasındaki ilişkinin izlendiği çalışmada, özellikle yaşları 50 ila 60 olan kişilerde alkol tüketenlerin daha az tüketenlere kıyasla iskelet kası kütlesinin az olduğu kaydedildi.

Katılımcılar arasında en az kas kütlesine sahip kesimin günde bir şişe şarap ve fazlasını tüketen katılımcılar olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları, özellikle orta yaş ve yaşlılığın ilk dönemlerinde yüksek oranda alkol tüketiminin ciddi kas problemlerine yol açabileceğini belirterek, bu yaşlarda alkol tüketiminin önemli oranda azaltılması gerektiğini kaydetti. (Kaynak: AA)

Araştırma Sonuç Verdi…Yüksek Oranda Alkol Tüketimi Kas Kütlesi Kaybına Yol Açıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir