featured

Aras Ali Altıntaş: “Bu işi bir şantaj aracına çevirenlerin tekeline sendikacılığı nasıl mahkum edeceksiniz?”

AK Parti milletvekillerince Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilen kanun teklifine göre, sadece yüzde 2 barajını geçen memur sendikaları toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleştirilen görüşmelerde söz alan Genç Sağlık Sendikası Sözcüsü Aras Ali Altıntaş, TBMM’ye sunulan %2 sendika barajı teklifi hakkında açıklamalarda bulundu.

Altıntaş, çok sayıda insanın mağduriyetine yol açacak bu kararı tekrar gözden geçirmelerini gençler adına istedi. Toplu sözleşme ikramiyesini bir şantaj aracı olarak çevirenlerin tekeline sendikacılığı nasıl mahkum edeceksiniz? diye soran Aras Ali Altıntaş, açıklamasının tamamında şu ifadelere yer verdi:

“Bu işi bir şantaj aracına çevirenlerin tekeline sendikacılığı nasıl mahkum edeceksiniz?”

“Bugün burda hayata geçirilmeye çalışan tasarı memurun iradesine ket vurmaktan öte değildir. % 2 barajı sendikal özgürlüklere vurulan bir prangadan farksızdır.
Sizlere soruyorum sayın vekillerim Sahada aktif bir şekilde çalışmak, mücadele etmek yerine birileri toplu sözleşme ikramiyesini bir şantaj aracı olarak kullanıyorlar. Bu işi bir şantaj aracına çevirenlerin tekeline sendikacılığı nasıl mahkum edeceksiniz? 400.000ü aşkın insanı toplu sözleşme ikramiyesinden mahrum bırakınca bunların kaçının oyunun kaybedileceğini görüyor Musunuz?

“Bu madde bu hali ile geçer ise emeklerimizin vebalini alacaksınız inanın”

Ağustos 2022 de kurulmuş ve bir önceki mayıs sayımında yasal olarak listede olmayan 10 bin gence ne cevap vereceksiniz. Her geçen gün üye kaybettiler ancak bu karar ile size de kaybettirecekler, genel seçimden önce yüzbinlerce insanı kaybetmenin eşiğindesiniz, bu kadar insanın mağduriyetine yol açacak bu kararı tekrar gözden geçirmenizi gençler adına istiyoruz.

Ben buraya Türkiye’nin en genç, en hızlı büyüyen sendikasının sözcüsü olarak geldim, Genç Sağlık Sendikası adına söz aldım. Kıymetli vekillerimiz , gecemizi gündüzümüze katarak, bu ülkeyi karış karış geziyoruz, saha sendikacılığı yapıyoruz. El insaf, bu gençleri kaybetmeyin, verdiğimiz emekleri bir anda hiçe çevirecek bu maddenin altına imza atmayın. Bu madde bu hali ile geçer ise emeklerimizin vebalini alacaksınız inanın.”

Aras Ali Altıntaş: “Bu işi bir şantaj aracına çevirenlerin tekeline sendikacılığı nasıl mahkum edeceksiniz?”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir