Aldığı Etten Şarbon Bulaştı Hayatı Altüst Oldu

Aldığı Etten Şarbon Bulaştı Hayatı Altüst Oldu

Elazığ’da ikamet eden 43 yaşındaki Bekir Aydın, yaklaşık 9 gün önce kentteki bir kasaptan et satın aldı. Aldığı ette şarbon olduğundan habersiz şekilde yemeği yedikten sonra el ve vücudunda yaralar çıkmaya başlayan Bekir Aydın yaraları sivilce sanıp hastaneye gitmemeyi tercih etti. 3 gün geçmesiyle beraber yara gözle görülür biçimde büyüdü ve bunun sonucunda Aydın hastaneye gitme kararı aldı. Fırat Üniversitesi Hastanesi enfeksiyon bölümünde yapılan tetkikler sonucunda Aydın’da şarbon tespit edildi. Hastanın et yediğini söylemesiyle birlikte durum Elazığ il Sağlık Müdürlüğü ile Tarım ve Orman il Müdürlüğüne iletildi. Ekipler ette yaptıkları inceleme sonucunda şarbona rastladı.

Yaşadığı talihsiz olay hakkında konuşan Bekir Aydın, “Şehir merkezinde bir kasaptan et aldım. Çok fazla almadım bir kiloydu. Aldığım eti eve götürdüm. Çocuklarım evde yoktu, ben de eti kendi ellerimle yıkadım daha sonra pişirdim. Oğlum ve eşim ile beraber yedik. Yemeği yedikten sonra sabah kalktığımda sol kolumda iğne ucu kadar bir sivilce çıktı. İlk başta umursamadım. Belki diken veya sinek ısırmıştır, diye düşündüm. Aradan zaman geçince kızarıklık ve yara daha çok büyümeye ve şişmeye başladı. Olaydan 24 saat sonra Fethi Sekin Şehir Hastanesindeki acil servis bölümüne gittim. Acilde bir şey yapamadılar, antibiyotik ve merhem yazıp kullanmamı istediler ve polikliniğe gelmem gerektiğini söylediler. Evde geceyi acılar içerisinde sabahladım” şeklinde kendini ifade etti.

“İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı”

Hastanede yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda şarbona yakalandığını öğrendiğini ve hayati tehlikesinin devam ettiğini söyleyen Aydın:

“Sabah uyandığımda yara daha çok şişmişti hemen hemen yumurta kadar olmuştu. Fırat Üniversitesi Hastanesine geldim. Burada muayene oldum, doktor zaten muayene ettikten sonra şarbona yakalandığımı söyledi. Tahlillerim yapıldı ve yatışım gerçekleşti. Polis ekipleri de hastaneye gelerek ifademi aldı. Eti nerden ve kimden aldığımı sordular, ben de gerekli bilgileri verdim. Olayı İl Sağlık ile Tarım ve Orman İl müdürlükleri de takip etti. Beni arayarak etten numune aldıklarını ve incelemede etten şarbon çıktığını illetiler. Ben sonuna kadar davamdan vazgeçmeyeceğim. Sağlık çok önemli. Ben yandım başka kimse yanmasın. Bu toplum açısından çok önemli bir vaka. Bu hayvanlar nerden geliyor, kimden alınıyor, aşıları var mı yok mu kimse bunları araştırmıyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.

Kasap hakkında soruşturma başlatıldı. Kasap dükkanına mühür vurdular. Şuanda hayati riskim devam ediyor kurtulmuş değilim” şeklinde sitem etti.
Yaşanan olay sonrasında şarbonlu et sattığı tespit edilen kasap dükkanının mühürlendiği öğrenildi.

Aldığı Etten Şarbon Bulaştı Hayatı Altüst Oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir