Gündem

Akciğer Nakli İlk Defa Robotik Yöntemle Yapıldı

İspanya’nın Barselona kentinde Vall d’Hebron Hastanesinde yapılan robotik ameliyat hakkındaki ayrıntılar, basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı.

Kaburgalara zarar vermeden yapılan bu yöntemle, göğüs altından açılan küçük bir kesiyle tamamen robot aracılığıyla yürütülen ameliyatla akciğer naklinin başarılı bir biçimde yapıldığı ifade edildi. Ameliyatın geçtiğimiz şubat ayının sonunda yapıldığı ve süresinin 5 saati bulduğu açıklandı.

Hastanede akciğer hastalıkları bölüm şefi olarak görevini idame ettiren Albert Jauregui, bu tipteki bir ameliyatın şimdiye dek sadece New York’taki Mount Sinai Hastanesinde yapıldığını, fakat orada robotik ameliyatın kısmen kullanıldığını ifade etti. Vall d’Hebron’daki robotik ameliyatın öncü olduğunu ve bu yöntemin dünya çapında ilerleyişinde kilometre taşı olacağını kaydetti.

Akciğer nakillerinin, organlara ulaşmak amacıyla göğüs kafesinde büyük bir kesi açılması ve kaburgaların kırılması gerektiğinden, oldukça zor ameliyatlar olduğunu kaydeden Jauregui, yeni teknikle birlikte göğüs kafesinde bu denli büyük kesi açılmasına gerek kalmadan ve kaburgalara zarar vermeden, “sanki arabanın kaportasını açarmış gibi küçük bir kesi ile” robotik ameliyatın yapıldığını sözlerine ekledi.

Yeni teknik hakkında açıklama yapan Jauregui, “yeni teknik sayesinde ameliyat sonrasında yoğun bakım, hastanede kalış süresi ve ağrıların azaltıldığını, solunum rehabilitasyonunun ilerlemesine olanak sağlandığını da” sözlerini kullandı.

Robotik ameliyat yöntemiyle akciğer nakli yapılan Xavier adlı 65 yaşındaki erkek hasta, sonuçtan dolayı duyduğu memnuniyeti ve ameliyatın ardındaki dönemde hiç ağrı hissetmediğini vurgulayarak, doktorların yanı sıra donörün ailesine de teşekkür dileklerinde bulundu. (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu