‘Aile Diş Hekimliği’ Uygulaması 2024’te Yaygınlaştırılıyor

Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’de pilot olarak hayata geçirilen ‘Aile Diş Hekimliği’ uygulaması, 2024’te 20 ilde başlayacak, kademeli olarak ülke genelinde yaygınlaştırılacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından, ağız ve diş sağlığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesiyle bireylerin küçük yaştan itibaren ağız ve diş bakımını alışkanlık haline getirmesini sağlamak ve sağlıklı bir toplum oluşturabilmek adına önemli adımlar atıldı.

Bu bağlamda, diş çürüğü ve risk faktörlerini dikkate alarak önlenmesini ve kontrolünü hedefleyen ‘Aile Diş Hekimliği’ uygulaması, 2022’de hayata geçirildi. Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’de pilot olarak başlayan uygulamayla, 42 Aile Diş Hekimliği biriminde yaklaşık 10 bin çocuğa ulaşıldı.

Çocukların ağız ve diş sağlığı durumlarının kayıt altına alındığı, gerekli değerlendirmeler yapılarak koruyucu tedavilerin uygulandığı, düzenli takip ve kontrolünün sağlandığı bir sistem olan Aile Diş Hekimliği uygulaması, 2024 yılında 20 ilde yaygınlaştırılacak.

Uygulamanın, 2028 yılı sonuna kadar tüm ülke genelinde kademeli olarak hayata geçirilmesi hedefleniyor.

“Çocukların muayeneleri yapılarak çürük risk durumları belirlendi ve uygun koruyucu tedaviler uygulandı”

Uygulama sayesinde devam eden tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmetleriyle birlikte özellikle çocuklar için önem taşıyan “koruyucu ağız ve diş sağlığı” çalışmaları mevcut sisteme entegre edildi.

Bu çerçevede, hizmetlere erişimin kolaylaştırılması ve 0-12 yaş aralığındaki çocukların düzenli diş kontrollerinin yapılması mümkün hale getirildi. Söz konusu uygulamayla, çocukların muayeneleri yapılarak çürük risk durumları belirlendi ve uygun koruyucu tedaviler uygulandı.

Uygulamalarla ilgili bilgilendirilen ailelerin, ağız ve diş sağlığı farkındalık eğitimlerine katılımları sağlandı. Muayenesi tamamlanan çocuklar düzenli aralıklarla kontrol edildi.

“MHRS üzerinden randevu alınabilecek”

Randevuların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınabileceği bir yapı oluşturuldu. Bu bağlamda, aileler, çocuklarının ağız ve diş sağlık tarama sonuçlarını ve takip randevularını e-Nabız üzerinden görüntüleyebilecek. (Kaynak: AA)

Exit mobile version