Gündem

Adana’da Ambulanslar Vakalara 10 Dakika İçerisinde Yetişiyor

İl Sağlık Müdürü Halil , Adana’daki acil sağlık hizmetinin oldukça hızlı olduğundan, ambulansların vakalara çabucak yetiştiğinden bahsetti.

Adana İl Sağlık Müdür Halil Nacar, 1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası sebebiyle 112 Acil Çağrı Merkezi’nde çalışan fedakar personellere ziyarette bulundu, onlara karanfil takdim etti. Ziyaretten sonra AA muhabirine açıklamalarda bulunan Nacar, şehirde aktif olarak görev yapan 69 istasyon ve 1000’e yakın çalışanla sağlık hizmetinde sınır tanımadıklarını ifade etti.

Acil sağlık hizmetlerinde hızın oldukça önemli olduğunu belirten Nacar, “Şehir merkezinde çağrı geldiği andan itibaren adrese varma süremiz 10 dakikanın altında. Yüzde 95’in üzerinde çağrımıza bu sürenin altında varırız. Kırsalda da ilk yarım saatte yüzde 85’in üzerinde bir ulaşım kabiliyetiyle çağrıya ulaşıyoruz. Adana’da 2022 yılının ilk 11 ayında yaklaşık 490 binin üzerinde çağrı oldu ve bu çağrılar değerlendirildi.” şeklinde konuştu.

Nacar, günde 7 bine yakın çağrının geldiğini, bunların 1500’ünün sağlık hizmeti amacıyla yapıldığını belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Çok ciddi çağrı almaktayız. 112 Acil Çağrı tabii ki diğer kurumlar için de çağrılar kabul ediyor ama sağlığa düşen Adana için yaklaşık 1500 çağrıdır. Bu çağrılar bizim buradaki uzman ekiplerimiz tarafından ayrıntılı şekilde değerlendirilir. Bu değerlendirme neticesinde en yakın, en uygun ekip, ekip gittikten sonraki değerlendirmeden sonra da en uygun hastaneye transfer sağlanır. Bize gelen çağrıların yaklaşık yüzde 10’u hiç bizi aramasa da olabilir. 112 Acil Çağrı hattının mutlaka amacına uygun kullanılmasını istiyoruz.

Bir travma, yaralanma ya da ani gelişen bir hastalık durumunda vatandaşlarımızın bu numarayı kullanmasını istiyoruz. Bunun dışında bu numaranın danışmanlık hizmeti, adres sorma için ya da bilgilendirme amaçlı kullanılmasını istemiyoruz. Bu şartlarda kullanıldığı takdirde mutlaka ihtiyacı olan çağrı hatta bekletiliyor, ya daha sonra bize ulaşamıyor ya da biz ulaştığımızda çok geç kalmış oluyoruz. O yüzden gereksiz ya da amacı dışında kullanım yapanlar bilsinler ki ihtiyacı olan kişileri ya da bizim gerekli olduğumuz durumları engelliyorlar.”

– “Sağlıkta şiddetin her türlüsüne karşıyız”

Bütün fedakar sağlık çalışanlarının 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’nı kutladığını açıklayan Nacar, konuşmasına son olarak bu sözleri ekledi:

“Sağlıkta şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu beyan etmek istiyoruz. Hiçbir şartta insanlar için canıgönülden çalışan, kapasitesinin üstüne çıkan ve faydalı olmak isteyen bir sağlık çalışanımıza uygulanan her türlü şiddetin karşısındayız. Ayrıca buraya gelen bir çağrı sisteme düştükten sonra ekip görevlendirildiğinde ambulansların eğer sirenleri ötüyorsa mutlaka o ambulansı bekleyen, o ekibe muhtaç, o ambulans tarafından taşınması gereken bir kişi vardır. Bu hizmete kimin ne zaman ihtiyacı olacağı belli olmaz. Toplumun her kesiminin bu hizmete her an her yerde ihtiyacı olabilir. Onun için ambulanslarımız görüldüğünde mutlaka yol verilmesini, hiçbir şartta ambulanslarımızın önünden gidilmemesini ve ambulanslarımıza kolaylık sağlanmasını rica ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu