Gündem

85 Yaşın Üzerindeki Kişiler İçin Sağlıklı Yaş Alma Birimleri Kurulacak

Sağlık Bakanlığı, 85 yaşın üzerindeki vatandaşlar için tüm sağlık süreçlerine bir doktor bakacak biçimde sağlıklı yaş alma birimleri kurulacağını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından ekseriyetle hastanelerde kurulması düşünülen birimlerle 85 yaşın üzerinde olan vatandaşlar, kendilerinden sorumlu bir doktorun gözetimi altında olacak. Doktor, hemşire, tekniker ve tıbbi sekreterden oluşacak bu birimler, yaşlıların bütün sağlık süreçleri ve kontrollerini yakından takip ederek, uzaktan sağlık hizmeti sayesinde de rapor ve benzeri işlemlerine çözüm getirecek.

Yaşlılara uzaktan destek

Bakanlığın kurmayı planladığı Sağlıklı Yaş alma Birimleri, 85 yaş üstündeki vatandaşları mutlu ve aktif tutmayı amaçlıyor. Dünyada eşi benzerine pek rastlanmayan bu uygulama sayesinde yaşlıların bütün sağlık aşamaları, işlemleri ve gözetimi tek doktorun gözetimi altında olacak.

Genellikle hastanelerde, her 250 kişi için bir birim biçiminde düşünülen Sağlıklı Yaş Alma Birimlerini hekim, hemşire, teknisyen ve tıbbi sekreterlerden oluşmaktadır. Yaşlılar, sağlık raporu ve buna benzeyen bütün işlemlerini hastaneye gitmesine gerek kalmadan sağlık hizmetleri ile yapabilmektedir. Bu da almaları gereken ilaçları ve tıbbi malzemeleri evden çıkmasına gerek olmadan almalarına olanak sağlıyor.

Sağlıklı yaş alma birimleri, gerektiği takdirde yaşlılara evde kan alma gibi olanaklar da sunacaktır. Hastaneye gitmesi gereken yaşlılar, bu birimlerin koordinasyonu ve yönlendirmesi sayesinde kolaylıkla işlemlerini halledebileceklerdir. Sağlık Bakanlığı, Sağlıklı Yaş Alma Birimlerinin ilk olarak hangi şehirlerde ve hastanelerde kurulacağına dair ayrıntıları önümüzdeki günlerde duyuracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu