Gündem

6 Aylık Enflasyon Oranı Belli Oldu! Memur Enflasyon Farkı Ne Kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’e göre haziranda aylık enflasyon yüzde 3,92, yıllık enflasyon oranı yüzde 38,21, 6 aylık enflasyon oranı yüzde 19,77 oldu. ENAG’a göre ise haziranda tüketici fiyatları aylık yüzde 8,54, yıllık yüzde 108,58, 6 aylık yüzde 50,53 arttı.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI ENFLASYON ORANINA GÖRE NE KADAR ZAM ALACAK?

Milyonlarca memur ve emekli tarafından merakla beklenen enflasyon rakamı sonunda açıklandı. 6 aylık enflasyon verileri doğrultusunda, refah payı öncesi zam oranı da belirlendi. Memur ve memur emeklileri sözleşme zammı ve enflasyon farkıyla yüzde 17,77 oranında zam alacaklar. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 19,77 oranında zam hakkı kazandı. Kesin memur zam oranı, refah payının eklenmesiyle netleşecek. Memur ve emekli zamlarını içeren kanun teklifi bugün Meclis’e sunulacak.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRA OLACAK

Gelecek düzenlemeyle birlikte en düşük memur maaşı Meclis’e sunulacak ve 22 bin TL’ye yükseltilecek. Diğer memurlar için ise unvan ve derece gibi kriterlere bağlı olarak kademeli bir artış planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “5 Temmuz Çarşamba günü 6 aylık enflasyon oranlarımız netleşmiş olacaktır. Enflasyon oranlarının belli olmasıyla birlikte biz de memur ve emeklilerimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Tatile girmeden evvel Meclis onayı gerektiren tüm hususları parlamentomuzun takdirine sunacağız” söylemlerinde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu