Prof. Dr. Eyüboğlu: Her 10 KOAH Hastasından Sadece Biri Doktora Başvuruyor

“15 Kasım Dünya KOAH Günü” dolayısıyla Prof. Dr. Eyüboğlu KOAH hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Füsun Öner Eyüboğlu, her 10 kronik obstrüktif akciğer hastasından (KOAH) sadece 1’inin doktora başvurduğunu belirtti.

KOAH’ın belirtilerinin ve bulgularının 50’li yaşlarda belirginleşmesinin nedeninin uzun yıllar kronik toza ve dumana maruz kalmanın etkisinden kaynaklandığını dile getiren Prof. Dr. Eyüboğlu, Sağlık Bakanlığı verilerine göre KOAH’ın 40 yaş üstü yetişkinlerde görülme sıklığının yüzde 20 olduğunu ifade etti.

Eyüboğlu, “Her 10 KOAH hastasından sadece biri doktora başvurmakta ve doğru tanı alabilmektedir. Türkiye’de bulunan yaklaşık 6 milyon KOAH’lı bireyden sadece 400-600 bininin hastalık tanısına sahip olduğu bilinmektedir. Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları en sık görülen üçüncü ölüm nedenidir ve bu ölümlerin de yüzde 61,5’i KOAH kaynaklıdır.” dedi.

KOAH’ın insanlarda yaklaşık 20 yıl boyunca günde bir paket sigara tüketimi sonrasında ortaya çıktığına değinen Eyüboğlu, KOAH tanısı alan kişilerin çoğunun şu anda ve geçmişte tütün ya da tütün ürünü kullandığını aktardı.

Elektronik sigaraların da akciğerlere sigara kadar hasar verdiğini vurgulayan Eyüboğlu, hastalığın sinsi ilerlediğini, bu nedenle KOAH teşhisinin geç konulduğundan hastaların akciğer kapasitelerinin önemli bir kısmını kaybetmiş olduğunun altını çizdi.

KOAH’a karşı korunmak için hastalığın oluşmasına sebep olacak tüm unsurlardan uzak durulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Eyüboğlu, toz ve duman gibi maddelere maruz kalınması durumunda maske kullanılmasını, kırsal kesimde evlerde kullanılan hayvansal ya da bitkisel kaynaklı yakıtların yerine, başka kaynakların kullanılması gerektiğinden söz etti.

Eyüboğlu, hastalıktan korunmak ve doğru tedaviyi uygulanın öneminden bahsetti. (Kaynak: AA)

Exit mobile version